آیا در تلاش برای کاهش وزن هستید و به نتایج مورد انتظارتان نمی رسید؟

اشتراگ گذاری:

آیا در تلاش برای کاهش وزن هستید و به نتایج مورد انتظارتان نمی رسید؟ اگر چنین است، ممکن است بدون اینکه بدانید اشتباه می کنید.

کاهش وزن تقریباً همیشه برجسته است، یا همان چیزی است که به باشگاه بروید و سالم‌

تر غذا بخورید. برای همه اینها، ما رایج ترین اشتباهاتی را به شما می گوییم که ممکن است نگذارند وزن کم کنید.

 

چرا نمی توانم وزن کم کنم؟

برای شروع باید بدانید که برای کاهش وزن باید کالری بیشتری نسبت به مصرف کالری بسوزانید، یعنی تعادل کالری منفی داشته باشید. علاوه بر این، ما باید به نوع مواد مغذی و مقدار مصرف خود توجه کنیم و به سمت یک رژیم غذایی متعادل تر و سالم تر برویم. با وجود رعایت این موارد، آیا هنوز نمی توانید وزن کم کنید؟ مراقب این اشتباهات رایج باشید:

 

حذف وعده های غذایی

این امر در بین افرادی که می خواهند وزن کم کنند بسیار رایج است، آنها بدون هیچ کنترلی شروع به محدود کردن غذا می کنند، اما این نتیجه معکوس با آنچه که به دنبال آن است، دارد، یعنی باعث افزایش وزن شما می شود. همانطور که جولیتا پونس، متخصص تغذیه در COA-Nutrition به درستی می‌گوید، “توقف غذا سیگنالی برای بدن برای ذخیره انرژی است و این به معنای ذخیره چربی بیشتر است.”

 

شما نمی دانید چه می خورید

وقتی از فردی که سعی در کاهش وزن دارد می‌پرسید که چه می‌خورد، معمولاً به شما می‌گوید خیلی کمتر از چیزی که واقعاً می‌خورد. این به این دلیل است که ما به این فکر نمی کنیم که واقعاً چه می خوریم. کاهش وزن تنها بر اساس تمرکز بر وعده‌های غذایی اصلی نیست، بلکه بر اساس آنچه که هنگام خروج از خانه می‌خورید، بین وعده‌های غذایی و آنچه در طول روز می‌نوشید نیز بستگی دارد.

 

راه حل این ممکن است این باشد که همه چیزهایی را که در طول روز می خوریم بنویسیم (همه چیز، همین). این عادت نمی تواند منجر به مطالعه فشرده رژیم غذایی واقعی ما شود، اگر من قند زیادی مصرف کنم، چه زمانی بیشترین هوس را دارم و غیره. و در نتیجه قادر به مقابله با مشکل از ریشه.

 

شما به درستی ورزش نمی کنید

ورزش های قلبی عروقی زیادی انجام می دهید و وزن کم نمی کنید، چرا؟ خوب، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که تمرینات قدرتی را به روتین خود اضافه کنید ، زیرا در درازمدت موثرتر از تمرینات قلبی عروقی است. این به این دلیل است که هر چه توده عضلانی بیشتر باشد، بدن شما در زمان استراحت کالری بیشتری می سوزاند، زیرا ماهیچه ها برای زنده ماندن به انرژی نیاز دارند، اما چربی اینطور نیست.

 

به طور خلاصه، اگر در تلاش برای کاهش وزن هستید و نتایج آن چیزی نیست که انتظار داشتید، احتمالاً به این دلیل است که یکی از این ۳ اشتباه بسیار رایج را مرتکب می شوید. اکنون که آنها را می شناسید، بهانه ای ندارید، به تلاش خود ادامه دهید!

 

حال با زبان ساده تری به بررسی موارد می پردازیم

رژیم های سخت و ورزش های شدید، هیچ کدام روش مناسبی برای کاهش وزن محسوب نمی شوند. بدن بیشتر تمایل به پذیرش تغییرات کوچک دارد تا تغییرات بزرگ.  به عنوان مثال، کسی که سال هاست ورزش نکرده است، چنانچه به یکباره به بدن خود فشار آورد و روزانه مسافت های طولانی بدود، خیلی زود خسته می شود و انگیزه خود را برای ورزش از دست می دهد. این شیوه نه تنها پروسه کاهش وزن و تناسب اندام را سخت تر می کند، بلکه به بدن آسیب نیز وارد می کند. به طریق مشابه، افرادی که به یکباره به خود گرسنگی می دهند و رژیم های سخت کم کالری می گیرند، خیلی زود دچار کمبود ویتامین ها و مواد مغذی لازم می شوند.

بهترین شیوه ی کاهش وزن و تناسب اندام چیست؟ در این مقاله به سالم ترین شیوه رسیدن به تناسب اندام می پردازیم

کاهش وزن و انرژی

بدن شما از غذایی که می خورید، انرژی کسب می کند و انرژی اضافه را به صورت چربی ذخیره می کند. این بدان معنا است که اگر شما بیشتر از آنچه بدنتان برای انجام فعالیت های روزمره لازم دارد بخورید، اضافه وزن پیدا می کنید. برای اینکه وزن کم کنید باید بدنتان را به سمتی هدایت کنید  که از چربی های ذخیره شده به عنوان منبع تأمین انرژی استفاده کند. مؤثرترین روش هایی که برای این منظور می توانید به کار ببرید:

مقدار کالری دریافتی از طریق غذا را کاهش دهید.

سطح فعالیت های بدنی روزمره تان را افزایش دهید.

تغییرات را به تدریج اعمال کنید

تغییرات کوچک تأثیرات بزرگ بر جای می گذارند. یک عدد شکلات اضافه در هفته، در طی ۱ سال، ۳ کیلوگرم وزن شما را بالا می برد. حذف این مقدار بیسکوئیت از برنامه غذاییتان به همین نحو، ۳ کیلو گرم از وزن شما کم می کند.

اگر هدف کاهش وزن دارید، لازم است که تغییری همیشگی در عادات غذاییتان به وجود آورید. اگرچه، اهدافی که در پروسه کاهش وزن برای خودتان تعیین می کنید، برای چند هفته است، ولی در نهایت لازم است که کاهش وزنتان را در طی ماه ها و سال ها ثابت نگه دارید و از افزایش مجدد آن جلوگیری کنید. بنابراین اگر می خواهید به تناسب اندام برسید، باید سبک زندگیتان را برای همیشه عوض کنید.

سطح فعالیت بدنی خود را افزایش دهید

کسی که شدت فعالیت بدنی اش را بیشتر می کند، ولی تغییری در غذا خوردنش نمی دهد، حتمأ وزن کم می کند. لازم نیست که حتمأ باشگاه بروید و ورزش های سنگین انجام دهید، حتی فعالیت های ورزشی سبک، مثل یک پیاده روی ۲۰ دقیقه ای نیز برای هدف کاهش وزن مفید است، البته در صورتی که در بیشتر روزهای هفته انجام شود.

هر دفعه که بیشتر از حد معمول ورزش کنید، کالری و چربی بیشتری سوزانده اید. ورزش های تیمی، ایروبیک، دو، پیاده روی، شنا و دوچرخه سواری، همگی به فرایند تناسب اندام شما کمک می کنند. ورزشی را انتخاب کنید که دوست دارید و از آن لذت می برید، همچنین بهتر است از نظر مکان و هزینه نیز برای شما مناسب باشد. در این صورت احتمال بیشتری وجود دارد که برنامه ورزشی شما تبدیل به کاری روتین شود. علاوه بر برنامه های ورزشی، رعایت موارد زیر در حین انجام کارهای روزمره تان، میزان فعالیت بدنی شما را افزایش می دهد:

ماشین خود را دورتر از مقصد مورد نظرتان پارک کنید و بقیه مسیر را پیاده طی کنید. هر یک قدم اضافه ای که برمی دارید، به روند کاهش وزنتان کمک می کند.

تا آنجا که برایتان امکان دارد به جای آسانسور از پله استفاده کنید.

اگر مسافتی را با اتوبوس طی می کنید، یک ایستگاه زودتر پیاده شوید و بقیه راه را پیاده روی کنید.

به هنگام تلوزیون دیدن، زمان تبلیغات بین برنامه از جایتان بلند شوید و چند قدم راه بروید. یا اگر برایتان امکان پذیر است از دوچرخه ثابت استفاده کنید و زمانی که تلوزیون می بینید رکاب بزنید.

میزان کالری مصرفی تان را کاهش دهید

اگر اضافه وزن دارید و واقعأ قصد کاهش وزن دارید، نمی توانید با عادات غذایی که هم اکنون دارید به تناسب اندام برسید. وقتی مقادیر زیادی غذاهای چرب و شیرینی جات می خورید، امکان ندارد چربی های بدنتان آب شود.  باید یاد بگیرید مقدار این خوراکی ها را در غذای روزانه تان محدود کنید. عادت غذایی تان را به گونه ای تغییر دهید که فقط مواد مغذی و سالم را به بدنتان برسانید و کمک کنید تا بدنتان بیشتر از چربی های ذخیره شده برای کسب انرژی استفاده کند. البته این اصلأ به این معنا نیست که حجم غذایی که می خورید را به مقدار زیاد کم کنید و به یک دفعه به خودتان گرسنگی بدهید.

 

از میان غذاهایی که می خورید، چربی ها بیشترین کالری را به بدنتان می رساند (به نسبت کربو هیدرات ها و پروتئین ها). پس اولین قدم برای کاهش میزان کالری مصرفی قطع چربی های مضر از رژیم غذاییتان می باشد. توجه داشته باشید که چربی هایی مانند روغن زیتون و دانه های روغنی برای بدنتان مفید است. موارد زیر راه هایی است که می توانید از طریق آن کالری مصرفی تان را کم کنید:

نوشیدنی های شیرین و آب میوه ها را با آب جایگزین کنید.

شیر کامل و پرچرب را با شیر کم چرب جایگزین کنید.

به نسبت روزهای معمول، هر روز کمتر ناهار بخورید. افزودنی هایی مثل سس  را که به طور معمول به غذایتان اضافه می کنید حذف کنید و به جای آن از آّبلیمو و ادویه ها برای طعم دهی به غذایتان استفاده کنید.

دیگر چای را با قند و قهوه را با شکر نخورید.

غذاهایی که کالری زیادی دارند ولی بسیار مورد علاقه شما هستند را به طور کامل حذف نکنید، به مقدار خیلی کمی از آن ها بخورید.

میان وعده های ناسالم مثل بیسکوئیت ها و شیرینی جات را حذف کنید و به جای آن از میوه ها استفاده کنید.

می توانید از برخی مواد غذایی برای کاهش وزن و چربی سوزیتان استفاده کنید که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت :

چای ترش، نوشیدنی چربی سوز خوش رنگ

چای ترش در دسته گیاهان چربی سوز قرار می گیرد که کم کالری بوده و به رنگ قرمز یاقوتی است و مزه ای ترش دارد. این گیاه چربی سوز را از گیاه جامائیکا تهیه می کنند. این نوشیدنی خوش رنگ و لعاب را هم می توان به صورت گرم و هم به صورت سرد مصرف کرد. برخی از افراد به این گیاه چربی سوز، چای مکی هم می گویند.

کرفس این سبزی دوست داشتنی

برای لاغری بهتر است از غذاهایی که که دارای کالری بالایی هستند کمتر استفاده شود. اگر در غذایتان از کرفس، که یکی از گیاهان چربی سوز کم کالری است استفاده کنید خیالتان از بابت کالری آن راحت خواهد بود.

 

کرفس به دلیل داشتن خواص زیر در گروه این ۱۲ گیاه چربی سوز قرار گرفته است:

 

۱-فیبر موجود در این گیاه چربی سوز (کرفس)

فیبر یک نوع کربوهیدرات است، که به کاهش اشتها کمک می کند. حواستان به این نکته باشد که غذاهایی که دارای فیبر هستند باید بیشتر جویده شوند.

 

۲-میزان کالری موجود در این گیاه چربی سوز (کرفس)

کرفس دارای کالری کمی است پس با خیال راحت هر چقدر که دوست دارید می توانید از آن میل کنید.

 

۳-دارا بودن مواد معدنی و ویتامین ها در کرفس

کرفس دارای ویتامین هایی از جمله ویتامین K و مواد معدنی مثل پتاسیم و نوعی آنتی اکسیدان به نام فلاونوئید است. پتاسیم بر روی سلامتی قلب و عروق تاثیر گذار است که با خوردن یک فنجان آب کرفس خام حدود ۸ درصد از از نیاز روزانه ما به پتاسیم تامین می شود.

 

ویتامین K موجود در این گیاه چربی سوز (کرفس)

ویتامین K در سلامتی استخوان ها تاثیر گذار است. مصرف روزانه یک فنجان آب کرفس خام چیزی حدود ۳۷ درصد ویتامین K مورد نیاز بدن را تامین می کند.

 

راهی برای خوش مزه کردن کرفس

شما می توانید کمی بر روی کرفس های خود روغن زیتون زده و به صورت کبابی مصرف کنید. حالا شما یک گیاه چربی سوز کبابی خوش طعم دارید. همچنین می توانید از طعم دهنده هایی مثل رزماری و نمک دریا استفاده کنید و یا این که آن را به مخلوط سالاد تن ماهی خود اضافه کنید.

 

زیره این گیاه چربی سوز خوش عطر

این گیاه چربی سوز حاوی ترکیبی به نام فیتواسترول است که باعث کاهش کلسترول بدن می شود.

 

زیره این دانه ی سبز رنگ، با افزایش فعالیت متابولیکی در بدن باعث لاغری می شود.

 

زیره سبز این گیاه دارویی دارای کالری کمی است به طوری که ۲ قاشق چایخوری آن فقط دارای ۱۶ کالری است. پس می‌توانید بدون نگرانی از افزایش کالری روزانه خود این طعم دهنده خوشمزه را به برنامه غذایی خود اضافه کنید.

 

زیره همچنین حاوی تیموکینون، یک نوع آنتی اکسیدان است که به پاک سازی و کاهش وزن بدن کمک می کند

چای ترش به دلیل داشتن آنتی اکسیدان باعث چربی زدایی و از بین بردن بافت های مرده در بدن انسان می شود. چای ترش به هضم سریع غذا نیز کمک می کند. این کار باعث می شود چربی هایی که در غذا هستند جذب بدن نشوند.

گانودرما برای لاغری

قارچ گانودرما به عنوان یک پروبیوتیک بیوتیک عمل می‌کند و بر باکتری‌های روده تاثیر می‌گذارد و در واقع موجب افزایش باکتری خوب در روده و کاهش التهاب روده شده و موجب بهبود سیستم سوخت و ساز بدن شده و از این طریق به کاهش وزن و لاغری کمک می‌کند. ترکیبات موجود در قارچ گانودرما موجب افزایش سوخت و ساز بدن شده و انرژی بدن را افزایش می‌دهد و از تجمع چربی در بدن جلوگیری می‌کند. برای کاهش وزن و دستیابی به اندامی ایده آل می‌توانید در کنار ورزش منظم از دمنوش قارچ گانودرما نیز استفاده کرده و تاثیرات بی نظیر آن را بر کاهش وزن خود ببینید.

تمام موارد بالا نه تنها در روند تناسب اندام به شما کمک می کنند، بلکه به طور کلی برای سلامت شما مفید هستند.

هیچ وعده غذایی بالاخص صبحانه را حذف نکنید. با این کار فقط خودتان را گرسنه تر کرده اید و در وعده بعدی نه تنها بیشتر می خورید، بلکه انتخاب های بدتری نیز خواهید داشت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
سبد خرید