ویتابار

فواید انرژی بار و پروتئین بار چیست؟

فواید انرژی بار و پروتئین بار چیست؟

‏‎انرژی بار _ پروتئین بار چیست؟ انرژی‌ بار‌ها نوعی مکمل طبیعی حاوی غلات و دیگر مواد غذایی با انرژی زیاد و ارزش غذایی بالا هستند که علی ‌الخصوص برای افرادی تهیه شده که فعالیت (سوخت و ساز) بیشتری دارند و با وجود نیاز به انرژی بیشتر، وقت حاضر کردن و یا خوردن یک وعده ی غذایی را ندارند .  پروتئین و کربوهیدرات ، به منظور تأمین سریع ‌تر انرژی، از کربوهیدرات‌های دارای قندهایی از قبیل فروکتوز، گلوکز و مالتودکسترین در نسبت های مختلف استفاده می‌شود. خرما کربوهیدرات انتخابی آبیش است.

به طور کلی بار ها شامل چه چیزهایی نیستند؟

‎بارها به طور کلی شامل الکل های قندی نیستند، زیرا به علت نوع کربوهیدرات‌های ذکر شده، نیازی به شیرین کننده‌های کم ‌کالری برای بهبود طعم‌ شان ندارند.

چربی‌های موجود در بارها در حداقل‌ ترین حالت هستند و از منابع اصلی آنها میتوان به مغزها، کاکائو و شکلات تلخ اشاره کرد. به طور کلی، انرژی‌ بارها به عنوان یک منبع انرژی قابل ‌اطمینان در ورزش و فعالیت‌های دیگری که نیاز به کسب مقدار بیشتری انرژی در زمانی کوتاه‌ تر دارند، و یا به عنوان میان وعده و حتی یک وعده کامل استفاده می شود.

پروتئین بار

پروتئین ‌بار‌ها نوع دیگری از مکمل‌ها و بسیار مشابه انرژی‌ بارها هستند. تفاوت‌ شان در این است که، پروتئین ‌بارها علاوه بر انرژی‌ بالا، مقدار پروتئین بیشتری را تامین می‌کنند. مناسب‌ تر برای افرادی که فعالیت بدنی بیشتری دارند، برای تقویت عضله‌هایشان نیاز به پروتئین بیشتری دارند و یا کسانی که صرفا وقت کافی برای تهیه و خوردن غدایی که انرژی و پروتئین مورد نیاز بدنشان را تامین کند، ندارند.که در ادامه بیشتر با آنها آشنا خواهیم شد .

برای خرید پروتئین و انرژی بار آبیش اینجا رو کلیک کنین

موارد مصرف انرژی بار _ پروتئین بار

هر دور این بار ها را می‌توان به عنوان میان‌ وعده یا وعده‌ی کامل استفاده شوند. در برخی از بارها (بویژه پروتئین ‌بارها) برای بهبود طمع از مواد افزودنی استفاده می‌شود. ما در محصولات آبیش از غلات، خرما و یا پودر کاکائو برای طعم استفاده می‌کنیم که علاوه بر مزه‌ی خوب، از خواص فراوانی برخوردار می باشند.

شکلات پروتئین بار چیست؟

پروتئین بار دسته ای از مکمل های غذایی است که به کمک مواد غذایی سرشار از پروتئین مانند, شیر، تخم مرغ و سویا  غنی شده اند. این محصولات در انواع مختلف مانند اسنک، شکلات و مواردی از این قبیل تولید و به بازار عرضه می شوند. با توجه به این که مواد پروتئینی مورد نیاز بدن هستند، استفاده از پروتئین بارها می تواند به عنوان یک میان وعده یا حتی مکمل ورزشی مورد استفاده قرار گیرد.

پروتئین بارها به رژیم غذایی کمک می کنند تا اسید آمینه های ضروری را برای ساخت و حفظ توده عضلانی، بالا بردن سیستم ایمنی، افزایش گلبول های قرمز خون و ترمیم بافت های آسیب های دیده را در بدن ایجاد کند.  شاید شما هم شکلات هایی را دیده باشید که پر از دانه های خوراکی مانند بادام، غلات غنی شده و … با روکشی از شکلات هستند.

چرا این نوع شکلات ها مورد پسند بسیاری از افراد است ؟

این خوراکی ها همان پروتئین بار هستند که علاوه بر طعم خوبی که دارند توسط افراد به علت های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند

همچنین پروتئین بار ها دسته‌ای از محصولات هستند که به عنوان جایگزین وعده غذایی توسط ورزشکاران و افرادی که به طور دائم در حال مسافرت هستند مورد استفاده قرار می‌گیرند. با وجود اینکه بسیاری از نمونه‌ها سرشار از پروتئین می‌باشند، شکلاتهای انرژی زای معدودی وجود دارند و این شکلاتها برای ورزشکاران استقامتی ضروری می‌باشند.

زمانی که سخن از مصرف پروتئین به‌میان می‌آید، اهمیت مصرف غذاهای سرشار از پروتئین هر سه ساعت یکبار مورد تاکید قرار می‌گیرد. همچنین همواره مفهوم گرم پروتئین به ازای هر پوند وزن بدن نیز در برخی شرایط ذکر می‌شود. با این حال، عملی ساختن این اقدامات در زندگی روزمره اندکی چالش برانگیز می‌باشند.

چه افرادی می توانند از این محصولات استفاده کنند ؟

برای مثال، دانش آموزان دبیرستان و کالج فرصتی را برای خوردن وعده غذایی بعد از نهار را ندارند. در این شرایط تغذیه باید به چه صورتی انجام گیرد؟ همچنین ورزشهایی را در نظر بگیرید که سه ساعت بعد از مدرسه و یا دانشگاه و بدون تغذیه انجام می‌گیرند.

دانش آموزان یا دانشجویان چگونه می‌توانند بدون سوخت برای بدن خود ورزش کنند. بسیاری از افرادی که کار آن‌ها همواره در حال رفت و آمد می‌باشد نیز زمان کمی را برای تغذیه دارند. اگرچه وعده‌های غذایی کامل باید برنامه غذایی شما را تشکیل دهند، اما مساله مقرون به صرفه بودن این شرایط را نیز باید در نظر داشته باشیم.

دو گزینه موجود 

شکلاتها و نوشیدنی‌ها. شکلاتهای حاوی پروتئین را می‌توان به سرعت مصرف کرد و آن‌ها پروتئین و مواد غذایی مورد نیاز بدن شما را تا وعده غذایی بعد تامین می‌کنند. گزینه‌های متعددی وجود دارند: با کربوهیدرات، بدون کربوهیدرات؛ پرچرب و کم چرب؛ شکلاتهای بزرگ و کوچک و این لیست بی‌انتها می‌باشد.

کاربرد پروتئین بار در بین افراد مختلف

با توجه به این که نیاز بدن به پروتئین یک نیاز ضروری است و در مواقعی که سوخت و ساز بدن بیشتر است نیاز به این ماده ی حیاتی بیشتر احساس می شود. مصرف پروتئین بار در انواع مختلف مانند پودر و در نوشیدنی هایی مانند شیر یا به صورت شکلات و اسنک، بین ورزشکاران و افرادی که به تمرینات بدنسازی روی می آورند رایج است. از این رو پروتئین بار این امکان را به ورزشکاران می دهد که به راحتی مواد مغذی مورد نیاز بدن خود را تأمین کنند و از این طریق نیازی به دریافت مواد غذایی به صورت حجیم و در وعده های متعدد  نداشته باشند.

معمولاً انرژی بار _ پروتئین بار به صورت میان وعده و در بازه های زمانی مشخص مورد استفاده قرار می گیرد. انواع مختلفی ازپروتئین بارها برای ورزشکاران وجود دارد. به عنوان مثال انرژی بارها بیشتر انرژی مورد نیاز بدن را به صورت کربوهیدارت فراهم می کند.  اما پروتئین بارها میزان کربوهیدات ، ویتامین و مواد معدنی کمتری نسبت به انرژی بارها داشته و در مقایسه با آن ها پروتئین بیشتری دارد. بنابراین انرژی بارها برای ورزشکاران استقامتی و  پروتئین بارها برای ورزشکارانی که عضله سازی می کنند و یا کاهش وزن انجام می دهند مناسب است.

مصرف انرژی بار در رژیم غذایی لاغری

علاوه بر این، افرادی که می خواهند رژیم غذایی لاغری داشته باشند نیز از انواع این مکمل ها بدون چربی و شکر استفاده می کنند تا بدون آسیب به بدن خود به راحتی بتوانند مواد غذایی مورد نیاز آن را تأمین کنند. از این رو پروتئین بارهای  لاغری نیز برای افرادی که به کاهش وزن نیاز دارند مناسب است.

این مواد خوراکی به عنوان تغذیه دانش آموزان و کارمندان به عنوان میان وعده نیز قابل استفاده است.

برندهای مختلفی در ایران و جهان در این زمینه فعالیت می کنند و پروتئین بار با طعم مختلف تولید می کنند. برندهای مانند اتکینز در سطح جهانی مطرح هستند وسایر برند ها نیز مانند سایتک و بایوتک و آبیش در دسترس هستند.

فواید استفاده از پروتئین بار

شما می توانید مکمل های پروتیئی را که کمتر از مواد غذایی دریافت می کنید از طریق این مواد خوراکی به بدن خود برسانید. به خصوص زمانی که از رژیم های غذایی لاغری و سنگین بهره می برید. این ماده غذایی برای کاهش وزن و تناسب اندام می تواند به شما کمک کند و نیازهای روزانه و حیاتی بدنتان را هم فراهم کند. همچنین عضله سازی در ورزشکاران به کمک این مکمل ورزشی قابل انجام است.

اگر رژیم غذایی نامتعادلی دارید یا با خوردن گوشت، مرغ و ماهی مشکل دارید، دانه های مغزی و حبوبات که به عنوان منابع پروتئین در این پروتئین بار وجود دارند به شما کمک می کنند تا نیاز خود را برطرف کنید. به صورت معمول مردان حداقل ۵۶ گرم و زنان ۴۶ گرم پروتئین در هر روز نیاز دارند. از این رو می توانید این مواد خوراکی را به رژیم غذایی خود بیفزایید تا کمبود پروتئین به بافت های بدن شما آسیب نزند. این مشکل بیشتر در افرادی که رژیم لاغری دارند دیده می شود.

مضرات انواع بار ها پس از مصرف بیش از حد

البته باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که مصرف بیش از اندازه ای مکمل های غذایی می تواند آسیب زا باشد. ممکن است خطر ابتلا به دیورتیکولیت، مشکلات کلیوی و قلبی را در صورت تجاوز از حد معمول به دنبال داشته باشد. همچنین به علت افزایش کالری ممکن است سبب افزایش وزن شود که لزوماً به شکل عضله نیست. از این رو حد و حدود مورد نیاز خود را از این پروتئین بارها تأمین کنید.

برند های مطرح که پروتئین بار تولید می کنند معمولاً از مواد شیرین کننده و افزودنی های کم کالری یا حتی صفر کالری استفاده می کنند. همچنین مواد نگهدارنده و رنگ های خوراکی نیز در این مکمل ها استفاده نمی کنند تا بتوانید با خیال راحت آن ها را مورد استفاده قرار دهید.

برای افراد رژیمی هم از نظر قند هم از نظر چربی، برخی انواع پروتئین بار تدارک دیده شده است که می توانید از آن ها استفاده کنید.

شکلات انرژی‌زا چیست؟

ما شکلات‌های انرژی زا را نیز در اختیار داریم. این محصولات برای ورزشکاران طراحی شده‌اند تا در حین ورزش‌های استقامتی به‌کار برده شوند. این محصولات دارای کربوهیدرات زیادی بوده و معمولا پروتئین کمی دارند و به زودی و به محض مصرف جذب می‌شوند.

از آن‌جایی که کربوهیدرات‌‌ها منبع اصلی انرژی بدن می‌باشند، آن‌ها می‌توانند به سرعت انرژی مورد نیاز بدن را تامین کنند. البته، این محصولات دارای کربوهیدرات‌های زودهضم و دیر هضم هستند تا بتوانند انرژی پایداری را برای بدن فراهم آورند. شما می‌توانید این محصولات را به جای غذا مصرف کنید اما باید دقت داشته باشید که مصرف بیش از حد منجر به افزایش چربی بدن می‌گردد. علی رغم اینکه کربوهیدرات‌ها ضروری هستند اما مصرف بیش از حد کربوهیدرات‌های قندی می‌تواند منجر به ذخیره انرژی به عنوان چربی گردد.

 

مزایای شکلات های مغذی:

فراهم آوردن وعده غذایی سریع برای افرادی که به طور مداوم در حال سفر هستند.

فراهم آوردن منبع کارآمدی از پروتئین‌ها

ایجاد انرژی پایدار برای ورزشکاران استقامتی

مهم‌ترین ویژگی این محصولات تنوع آن‌ها می‌باشد زیرا می‌توانید طعم‌ها و طرح‌های متعددی را انتخاب کنید. بسیاری از این محصولات طعم بسیار خوبی دارند. برخی از آن‌ها نیز از نظر شکل و طعم همانند آب نبات می‌باشند. شما می‌توانید محصول را با توجه به میزان نیاز و فرصت مصرف خریداری نمایید. برای مثال، اگر به دنبال محصول سریعی می‌باشید می‌توانید نمونه‌های کوچک را خریداری نمایید که نیاز به جویدن نیز ندارند اما برخی دیگر بزرگتر بوده و مصرف آن‌ها نیم ساعت زمان بر می‌باشد.

گزینه‌های انتخاب محصول و زمان مصرف:

زمانی که از این محصولات به خصوص نمونه‌هایی که دارای پروتئین بالایی هستند خریداری می‌کنید، به محصول خریداری شده توجه نمایید. به مواد سازنده آن از قبیل قندها، کربوهیدرات‌ها و چربی‌های آن دقت کنید. محصولات با کیفیت متعددی وجود دارند بنابراین مطالعه برچسب محصولات ضروری می‌باشد.

من محصولی را که چربی کم و کربوهیدرات کمی دارد را توصیه می‌کنم. با اغلب این محصولات می‌توانید در حدود ۶۰۰ کالری انرژی دریافت نمایید. من شخصا شکلات‌های کوچک و نوشیدنی‌های پروتئینی را توصیه می‌کنم و می‌داانم که نوشیدنی‌ها همواره موجود نمی‌باشند. برخی از محصولات صرفا همانند شکلات‌های دارای پروتئین هستند و همان‌طور که می‌دانید این شکلات مواد غیرضروری بسیاری را وارد بدن می‌کنند.

توجه

از سوی دیگر، انتخاب شکلات‌های انرژی زا بسیار ساده‌تر بوده و طعم آن‌ها نیز مورد پسند بسیاری از افراد می‌باشد و به سرعت نیز هضم می‌شوند. البته، شما باید همواره محتوای آن‌ها را بررسی کرده و نسبت مواد را با توجه به نیازهای ورزش تنظیم نمایید.

از آن‌جایی که تنها مزیت این محصولات مقرون به صرفه بودن و استفاده سریع آن‌ها می‌باشد، زمان مصرف آن‌ها به نیاز فرد بستگی دارد. مهم‌ترین مساله این است که آن‌ها را همواره جایگزین غذا نکنید بلکه صرفا زمانی که به غذا دسترسی ندارید از آن‌ها استفاده نمایید. نمونه‌های انرژی‌زای این محصولات بخش مهمی از تمرین ورزشکاران استقامتی می‌باشند و به‌طور مداوم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آبیش و سلامتیش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *