به چه کسانی وجترین می گویند؟

اشتراگ گذاری:

به چه کسانی وجترین می گویند؟

وجترین نوعی رژیم گیاه خواری است که در آن افراد از هیچ نوع گوشتی استفاده نمی کنند. به نوعی می توان گفت این نوع رژیم بر مبنای مصرف مواد غذایی گیاهی و لبنی استوار است. این روش بهترین گزینه برای کسانی است که قصد کاهش وزن را دارند. همچنین این نوع رژیم قادر است از بروز بیماری ها و مشکلات جدی به طور قابل توجهی جلوگیری کند.

نگاهی بر رژیم غذایی وجترین

بهتر است بدانید وجترین شاخه ای از رژیم گیاهخوری محسوب می شود. این نوع رژیم غذایی برای اولین بار در سال ۱۸۳۹ توسط افراد مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. در واقع این نوع رژیم به رژیم غذایی سبزیجات معروف می باشد. فیثاغورس از جمله دانشمندانی بود که از این نوع رژیم غذایی به خوبی در آن زمان حمایت کرده است. در واقع اولین یافته ‌های این گیاه خواران مربوط به قرن هفتم پیش از میلاد می باشد. افرادی که این نوع رژیم را انتخاب می کنند می توانند در برنامه غذایی خود از سبزیجات همراه با عسل، محصولات لبنی و تخم مرغ استفاده نمایند.

در رژیم غذایی وجترین محصولات حیوانی همچون گوشت قرمز، گوشت ماهی و گوشت مرغ جایی ندارد. این افراد می توانند از چربی های سالم، غلات تازه و سبوس دار، پروتئین های گیاهی (قارچ، حبوبات، سویا)، میوه های تازه، عسل، تخم مرغ و لبنیات استفاده کنند. امروزه انواع مختلفی از گیاهخواری وجود دارد، از اینرو جهت ‌گیری گیاه‌ خواران در مقابل حیوانات دامی و فرآورده‌های دامی بسیار متفاوت می باشد. وجترین ها نسبت به افرادی که فاقد رژیم هستند از وزن متناسب تر و ایده آل تری برخوردار هستند، چرا که مصرف میوه و سبزیجات باعث کنترل وزن آنها می شود.

آشنایی با مزایای وجترین بودن

وجترین بودن مزایای بسیار زیادی را برای افراد به دنبال دارد، چرا که مواد غذایی گیاهی نسبت به مواد غذایی حیوانی چربی بسیار کمتری دارند. همچنین مواد غذایی گیاهی حاوی مقدار بسیار زیادی فیبر هستند. افراد با انتخاب این رژیم غذایی به راحتی می توانند به وزنی متعادل و ایده آل دست پیدا کنند. در واقع اضافه وزن مادر تمام بیماری ها به شمار می آید، از اینرو با وزنی متناسب می توان از بروز اکثر بیماری ها جلوگیری کرد. در ضمن این نوع رژیم بهترین گزینه جهت افزایش طول عمر به شمار می آید. وجترین ها دارای پایین ترین سطح کلسترول و فشار خون هستند. از دیگر مزیت های استفاده از این نوع رژیم غذایی می توان به تاثیر بسیار زیاد آن در کاهش علائم آرتروز همچون تورم مفاصل، درد و کرخی صبح اشاره داشت.

بهبود عملکرد کلیه نیز از دیگر مزایای انتخاب رژیم غذایی وجترین ها به شمار می آید. کاهش ریسک ابتلا به بیماری های خطرناک از دیگر مزایای استفاده از این نوع رژیم می باشد. در واقع افرادی که این نوع رژیم غذایی را انتخاب می کنند کمتر در معرض بیماری هایی همچون سرطان، بیماری های قلبی، دیابت و بیماری های مغزی قرار دارند. از دیگر مزایای استفاده از این نوع رژیم غذایی می توان به صرفه جویی اقتصادی اشاره کرد. همانطور که می دانید میوه و سبزیجات از قیمت پایین تری نسبت به گوشت و ماهی برخوردار هستند. در واقع با پرداخت هزینه ای کمتر می توانید نیازهای ضروری بدن خود را به بهترین شکل بر طرف سازید.

آشنایی با مزایای وجترین بودن

نگاهی بر انواع مختلف رژیم غذایی گیاهخوری

بهتر است بدانید منظور از افراد گیاهخوار کسانی هستند که از گوشت حیوانات دریایی و خشکی استفاده نمی کنند. گیاهخوری خود دارای انواع مختلفی است که نگاهی مختصر به آنها خواهیم داشت.

Lacto-vegetarians

این نوع رژیم یکی از رژیم های گیاهخوری می باشد. در این رژیم افراد می توانند از محصولات لبنی و عسل استفاده نمایند. در مقابل افرادی که این نوع رژیم را انتخاب می کنند نمی توانند از تخم مرغ استفاده کنند.

Lacto-ovovegetarians

از دیگر انواع رژیم گیاهخوری می توان به رژیم Lacto-ovovegetarians اشاره کرد. در این نوع رژیم افراد می توانند در کنار مصرف سبزیجات و میوه ها از تخم مرغ، لبنیات و عسل نیز استفاده کنند.

Vegans

این نوع رژیم غذایی گیاهخوری که به رژیم وگان معروف می باشد با دیگر رژیم های گیاهی متفاوت است. افراد در این رژیم تنها مجازند غذاهای گیاهی را مصرف نمایند. در رژیم وگان افراد نمی توانند از عسل، تخم مرغ و لبنیات استفاده کنند.

Ovo-vegetarians

در این نوع رژیم غذایی افراد در مصرف تخم مرغ مجاز هستند. افرادی که این نوع رژیم غذایی را انتخاب می کنند نباید از گوشت قرمز و سفید استفاده کنند. همچنین افرادی که این نوع رژیم گیاهخوری را انتخاب می کنند اجازه مصرف لبنیات را ندارند. اغلب افراد در این رژیم می توانند در وعده های غذایی خود از عسل استفاده کنند. به نوعی می توان گفت مصرف لبنیات در این رژیم ممنوع است.

رژیم گیاهخواری شامل غذا‌های دریایی

از دیگر انواع رژیم گیاهخوری می توان به رژیم گیاهخواری شامل غذا‌های دریایی اشاره کرد. افرادی که این نوع رژیم غذایی را انتخاب می کنند می توانند از غذا‌های دریایی همچون ماهی استفاده کنند. گوشت دیگر حیوانات در این نوع رژیم غذایی جایی ندارد.

نگاهی بر انواع مختلف رژیم غذایی گیاهخوری

چگونه می توان به یک گیاهخوار تبدیل شد؟

برای وجترین شدن لازم است در این زمینه به دانش و آگاهی لازم دست پیدا نمایید. گیاهخوار شدن کار سخت و دشواری نیست، اما به صبر و حوصله بالایی نیاز دارد. در واقع شما می توانید به آرامی و به صورت تدریجی این نوع رژیم غذایی را شروع کنید. یکی از هدف های مهم در این رژیم غذایی به حداقل رساندن تمام گوشت مصرفی است. برای داشتن نتیجه ایده آل بهتر است ابتدا یک نوع گوشت را از برنامه غذایی خود حذف نمایید.

برای این کار باید در یک دوره ۳۰ روزه ابتدا گوشت مرغ را حذف کنید. همچنین بعد از گذشت این ۳۰ روز می توانید مصرف گوشت گاو را در برنامه غذایی خود حذف نمایید. بهتر است هر ماه مصرف یک نوع گوشت را در رژیم غذایی خود حذف کرد. با این روش ذکر شده به تدریج و به آرامی می توانید همه گوشت و غذاهای دریایی را در مصرف روزانه خود از بین ببرید. در واقع با پشتکار و حوصله و به تدریج می توانید وجترین شده و از مزایای آن نیز بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
سبد خرید