تفاوت وگان و وجترین

اشتراگ گذاری:

تفاوت وگان و وجترین

وگان همان رژیم غذایی وجترین (Vegetarian diet) نبوده و دارای یکسری تفاوت ها با یکدیگر هستند. در واقع پیروان این دو نوع رژیم غذایی به صورت کامل یا نسبی از مصرف گوشت و فرآورده‌ های دامی منع به شدت شده اند. این نوع رژیم های غذایی از گذشته در برخی مناطق جهان همچون چین و هندوستان وجود داشته ‌اند، اما امروزه توانسته اند طرفداران بسیاری را در دنیای مدرن به خود اختصاص دهند.

رژیم وگان (Vegan Diet) در رده ۱۰ رژیم برتر کاهش وزن قرار دارد. از آنجا که امروزه افراد تمایل بسیاری به رژیم های گیاه خواری دارند، از اینرو شناخت تفاوت های بین این دو نوع رژیم غذایی برای انتخاب درست لازم و ضروری است. استفاده از این دو نوع رژیم تاثیر فوق العاده ای را بر روی سلامتی افراد دارد.

غذای وگان

آشنایی هر چه بیشتر با رژیم غذایی گیاه‌ خواری

قبل از بررسی تفاوت های موجود بین این نوع دو رژیم غذایی بهتر است ابتدا نگاهی مختصر بر این دو رژیم غذایی داشته باشید. این دو نوع رژیم با وجود تفاوت هایی که با یکدیگر دارند دارای تاثیرات بسیار مثبتی بر روی سلامتی افراد هستند. در ابتدا با رژیم غذایی وجترین یا گیاه‌ خواری آشنا خواهیم شد. گیاه خواری زیر مجموعه های متعددی را شامل می شود که هر کدام از آنها از یکسری اصول خاص در تغذیه پیروی می کنند. افراد مطابق با نوع رژیم انتخابی مجاز به مصرف مواد غذایی خاصی هستند. گیاه خواری به نوعی یک اصطلاح عمومی برای وگانیسم به شمار می آید. وجترین‌ ها در برنامه غذایی خود به هیچ وجه از محصولات گوشتی حاصل از کشتار حیوانات استفاده نمی کنند.

پیروان این سبک زندگی از خوردن انواع گوشت های سفید همچون گوشت بوقلمون، مرغ و اردک خودداری می کنند. همچنین انواع گوشت‌های قرمز همچون گوشت گاو، گوسفند و خوک در این برنامه غذایی جایی برای مصرف ندارند. وجترین‌ ها مجاز به استفاده از محصولات دریایی همچون میگو، ماهی و صدف خوراکی نیستند. حشرات خوراکی و چربی ‌ها و پروتئین ‌های استخراج شده از بدن حیوانات نیز از دیگر خوراکی های ممنوع شده در این نوع رژیم غذایی محسوب می شوند.

وجترین‌ ها در برنامه غذایی خود از محصولاتی همچون تخم‌ مرغ، عسل، ماست، پنیر و شیر می توانند استفاده کنند. وجترین‌ ها غذاهای خود را معمولا به صورت پخته یا خام مصرف می کنند. در برنامه غذایی این افراد دانه ‌های خوراکی، سبزیجات، انواع میوه ‌ها، روغن‌ های گیاهی و آجیل‌ ها به خوبی گنجانده شده است.

نمونه ای از غذاهای وگان و وجترین

آشنایی با وگانیسم یا گیاه‌خواری مطلق

در ادامه با رژیم غذایی گیاه‌خواری مطلق آشنا خواهیم شد. در برنامه غذایی گیاه‌ خواران مطلق یا وگان ها هیچ گونه محصول جانوری وجود ندارد. وگان ها مجازند تنها از روغن‌ های گیاهی، دانه‌ های خوراکی، سبزیجات، میوه‌ ها و آجیل ها استفاده نمایند. گیاهخورهای مطلق در مورد کالای مصرفی خود نیز از این قانون به خوبی تبعیت می کنند. به گونه ای که آنها از مصرف لوازم آرایشی و بهداشتی همچون شمع‌ ها، صابون‌ ها و دیگر محصولاتی که حاوی چربی هستند، امتناع می ‌کنند. این افراد از کالاهای پشمی شامل پتو‌های پشمی، زیراندازها و انواع لباس‌ ها به هیچ وجه استفاده نمی کنند.

افراد دنبال کننده این نوع رژیم مجاز به استفاده از کالاهای تولید شده از عاج، مو، استخوان و ناخن حیوانات نیستند. از دیگر ممنوعیات وگان ها کالاهای ابریشم و چرمی می باشد. عسل و موم نیز از دیگر ممنوعیات وگان ها است. در واقع این افراد مجاز به استفاده از عسل و موم نیستند. گیاه‌ خواران مطلق دارای دسته های گوناگون خام خوارها و میوه خوارها می باشند. خام خوارها اغلب غذاهای فرآوری نشده، نپخته و ارگانیک را مصرف می کنند.

میوه خوارها نیز در برنامه غذایی خود تنها از میوه ها استفاده می نمایند. منابع غذایی مورد استفاده در رژیم غذایی گیاه‌خواری مطلق سرشار از ویتامین ث، چربی های سالم، اسیدهای چرب امگا ۶، پروتئین های سالم، ویتامین ای، کربوهیدرات های پیچیده، انواع آنتی اکسیدان ها و منیزیم می باشد.

آشنایی با وگانیسم یا گیاه‌خواری مطلق

گیاه خوراهای مطلق آیا در برنامه غذایی خود پروتئین مصرف می کنند؟

بهتر است بدانید مصرف غذاهای وگان بهترین گزینه برای کسانی است که باید میزان کلسترول، چربی، کالری، سدیم و پروتئین کمتری را در برنامه غذایی خود مصرف کنند. یکی از دغدغه های افراد نگرانی آنها در رابطه با تامین پروتئین مورد نیاز بدن است. گیاه خوارهای مطلق برای بر طرف ساختن این نیاز اساسی بدن می توانند از پروتیین های وگان استفاده نمایند. مخلوط سویا، برنج قهوه ای، شاهدانه و نخود یکی از رایج ترین منابع پروتئین گیاهی به شمار می آید. همچنین افراد دنبال کننده این نوع رژیم غذایی با مصرف لبنیات وگان که شامل پنیر و شیرپروتیینی وگان می باشد می توانند مواد مورد نیاز بدن خود را تامین کنند.

نگاهی بر تفاوت های موجود بین دو رژیم وگان و وجترین

فرق وجترین با وگان ناشی از غذاهای مجاز در این دو نوع رژیم است. وگان حالت سخت تری از وجترین به شمار می آید. رژیم گیاهخواری مطلق نسخه ای بالاتر از گیاهخواری می باشد. در رژیم گیاهخواری مطلق افراد به هیچ وجه از محصولات حیوانی مصرف و خرید نمی‌کنند.

رژیم گیاهخواری مطلق یک اصل می باشد که در آن افراد برای اهداف خود حق ندارد از موجودات استفاده نمایند. یک فرقه مذهبی پشت وگان ها وجود دارد، چرا که افراد دنبال کننده این رژیم به دلایل اخلاقی به شرایط خاصی پایبند هستند. گیاهخواری تنها کشتار مستقیم را به حداقل می رساند، در حالی که گیاه خواری مطلق به صورت کامل بهره‌ برداری از حیوانات را به کمترین مقدار خود می رساند.

هدف رژیم غذایی وجترین

وگان ها با انتخاب این رژیم سعی دارند استثمار تمام حیوانات را به حداقل مطلق برسانند. در رژیم غذایی وجترین هدف کاهش خشونت مستقیم بر روی حیوانات است. از دیگر تفاوت‌های بین این دو رژیم این است که وجترین ها مجازند از تخم مرغ و محصولات لبنی استفاده نمایند، اما در مقابل وگان ها از مصرف تمامی محصولات حیوانی منع شده اند.

بهتر است بدانید وجترین نوعی رژیم غذایی می باشد و این در حالی است که وگان نوعی از سبک زندگی محسوب می شود. وگان ها مصرف همه فرآورده های حیوانی همچون شیر، گوشت، پوست و پشم حیوانات را ممنوع می دانند. افراد در رژیم غذایی وگانیسم از غذاهای مشتق شده از حیوانات، تخم مرغ و عسل به هیچ وجه استفاده نمی کنند. این در حالی است که در رژیم وجترینیسم افراد مجاز به مصرف لبنیات هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
سبد خرید