سرکه سیب باعث لاغری می شود؟

اشتراگ گذاری:

سرکه سیب

سرکه سیب باعث لاغری می شود؟

از دیرباز مورد استفاده های گوناگون قرار می گرفت ، ولی امروزه بخاطر تأثیر در لاغری و کاهش وزن بیش از پیش پراهمیت تر شده است.کمک به هضم غذا ، کاهش تب ، بهبود جریان خون ، زیبایی پوست از جمله فواید این ماده می باشند. مهم ترین و تأثیرگذار ترین خاصیت این سرکه، سوزاندن چربی می باشد.

خب آیا واقعا سرکه در کاهش وزن تاثیرگذار است؟ چگونه باید مصرف کنیم؟

این سرکه، محصولی طبیعی است که از تخمیر آب سیب به دست می آید.یکی از ویژگی های سرکه، سیر نگه داشتن طولانی مدت در صورت نوشیدن ناشتا می باشد.این حالت سیر بودن نیز از افت قندخون و نیاز به خوردن هله هوله جلوگیری می کند.

از طرق دیگر خاصیت اسیدی سرکه ی سیب مانع از تجمع چربی در بدن می شود. به خصوص اگر به حالت ناشتا نوشیده شود ، بیشتر چربی سوزی کرده ، متابولیسم را افزایش داده و به دفع مواد سمی بدن کمک می کند. تا جایی که در مصر باستان سرکه ی سیب به عنوان منبعی جهت لاغری مرد استفاده قرار میگرفت ، امروزه در ژاپن طبق مطالعاتی که انجام گرفته است ، کسانی که به طور مستمر از سرکه ی سیب استفاده می کنند ، در مقایسه با کسانی که استفاده نمی کنند ، بیشتر وزن کم کرده اند ، در این آزمایش ۳ گروه مورد بررسی قرار گرفتند ، به گروه اول روزی ۱ قاشق ، گروه دوم روزی ۲ قاشق و گروه سوم آب خالص داده شد ، بعد از ۱۲ هفته گروهی که بیشترین گروهی که بیشترین کاهش وزن را داشت ، گروه دوم بود.

البته که امکان ندارد بدون تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی ، تنها با نوشیدن سرکه ی سیب بتوانید وزن کم کنید.

به منظور کاهش وزن با سرکه چه کاری انجام بدیم؟

هرچقدر هم که سرکه ی سیب ماده ی طبیعی است ، ولی به دلیل خاصیت اسیدی که دارد ، به خصوص کسانی که مشکلات مربوط به معده دارند ، قبل از شروع به مصرف مداوم سرکه ی سیب حتما با پزشک مشورت نمایید.

روش آماده سازی سرکه ی سیب و عسل 

♦ ۱ قاشق مرباخوری سرکه ی سیب

♦ ۱ قاشق مرباخوری عسل

♦ ۱ لیوان آب ولرم

 

طرز آماده سازی 

تمام مواد را داخل آب بریزید ، تا زمانی که عسل کامل حل شود ، خوب هم بزنید.این مخلوط را هرروز صبح نیم ساعت قبل از صبحانه با معده ی خالی بنوشید.چنانچه مایل باشید ، می توانید قبل از وعده های غذایی نیز ۱ لیوان بنوشید ، به شرطی که در طول روز بیشتر از ۳ لیوان نباشد.

 

آیا سرکه سیب می تواند به کاهش وزن کمک کند؟

سرکه سیب هزاران سال است که به عنوان یک مقوی سلامت استفاده می شود.تحقیقات نشان می دهد که فواید بسیاری برای سلامتی مانند کاهش سطح قند خون دارد.

اما آیا افزودن سرکه سیب به رژیم غذایی شما می تواند به کاهش وزن نیز کمک کند؟

 

این مقاله به بررسی تحقیقات سرکه سیب و کاهش وزن می پردازد. همچنین نکاتی در مورد گنجاندن سرکه سیب در رژیم غذایی شما ارائه می دهد.

سرکه سیب چیست؟

تولید سرکه سیب سنتی حدود یک ماه طول می کشد، اگرچه برخی از تولیدکنندگان به طور چشمگیری این روند را تسریع می کنند به طوری که تنها یک روز طول می کشد.اسید استیک جزء فعال اصلی سرکه سیب است.همچنین به عنوان اسید اتانوئیک شناخته می شود، این یک ترکیب آلی با طعم ترش و بوی قوی است. واژه استیک از acetum ، کلمه لاتین سرکه گرفته شده است.

حدود ۵ تا ۶ درصد از سرکه سیب از اسید استیک تشکیل شده است. همچنین حاوی آب و مقادیر کمی از اسیدهای دیگر مانند اسید مالیک است. یک قاشق غذاخوری (۱۵ میلی لیتر) سرکه سیب حاوی حدود سه کالری است و تقریباً هیچ کربوهیدراتی ندارد.اسید استیک فواید مختلفی برای کاهش چربی دارد

اسید استیک یک اسید چرب با زنجیره کوتاه است که در بدن شما به استات و هیدروژن حل می شود.برخی از مطالعات نشان می‌دهند که اسید استیک موجود در سرکه سیب ممکن است از راه‌های مختلفی باعث کاهش وزن شود:

 

سطح قند خون را کاهش می دهد و همنیطور سطح انسولین را کاهش می دهد

اسید استیک همچنین نسبت انسولین به گلوکاگون را کاهش داد، که ممکن است به چربی سوزی کمک کند.

 

ذخیره چربی را کاهش می دهد و سبب چربی سوزی می شود

یک مطالعه که با رژیم غذایی پرچرب همراه با اسید استیک تغذیه شدند، افزایش قابل توجهی در ژن های مسئول چربی سوزی نشان داد که منجر به تجمع چربی در بدن کمتر شد.

اشتها را سرکوب می کند

مراکزی را در مغز که اشتها را کنترل می کنند سرکوب کند ، که می تواند منجر به کاهش مصرف غذا شود.سرکه سیب سیری را افزایش می دهد و کالری دریافتی را کاهش می دهد سرکه سیب ممکن است سیری را تقویت کند، که می تواند کالری دریافتی را کاهش دهد.

در یک مطالعه کوچک روی ۱۱ نفر، کسانی که سرکه را با یک وعده غذایی پر کربوهیدرات مصرف کردند، یک ساعت پس از صرف غذا، ۵۵ درصد پاسخ قند خون کمتری داشتند.

علاوه بر اثرات سرکوب کننده اشتها، سرکه سیب سرعت خروج غذا از معده را نیز کاهش می دهد.مصرف سرکه سیب همراه با یک وعده غذایی نشاسته ای به طور قابل توجهی تخلیه معده را کاهش می دهد. این منجر به افزایش احساس سیری و کاهش سطح قند خون و انسولین می شود .

 

ممکن است به کاهش وزن و چربی بدن کمک کند نتایج یک مطالعه انسانی نشان می دهد که سرکه سیب اثرات چشمگیری بر وزن و چربی بدن دارد.

برای کاهش وزن

سرکه با افزایش احساس سیری و کاهش مقدار غذای مصرفی در طول روز به کاهش وزن کمک کند.  غذاهای اسیدی مانند سرکه سیب ممکن است اثرات مشابهی داشته باشند. افزودن ۱ یا ۲ قاشق غذاخوری سرکه سیب به رژیم غذایی می تواند به کاهش وزن کمک کند. همچنین می تواند درصد چربی بدن شما را کاهش دهد، باعث از بین رفتن چربی شکم و کاهش تری گلیسیرید خون شود.

 

سایر مزایای سلامتی

سرکه سیب علاوه بر کاهش وزن و کاهش چربی، فواید دیگری نیز دارد :

 

قند خون و انسولین را کاهش می دهد

نشان داده شده است که وقتی سرکه سیب همراه با یک وعده غذایی پر کربوهیدرات مصرف می شود، قند خون و سطح انسولین را پس از خوردن غذا کاهش می دهد  .

حساسیت به انسولین را بهبود می بخشد

یک مطالعه در افراد مبتلا به مقاومت به انسولین یا دیابت نوع ۲ نشان داد که افزودن سرکه در یک وعده غذایی پر کربوهیدرات حساسیت به انسولین را تا ۳۴ درصد بهبود می بخشد

قند خون ناشتا را کاهش می دهد

در یک مطالعه بر روی افراد مبتلا به دیابت نوع ۲، افرادی که سرکه سیب را با یک میان وعده عصرانه پر پروتئین مصرف کردند، دو برابر کاهش قند خون ناشتا را نسبت به افرادی که مصرف نکردند داشتند

سطح کلسترول را کاهش می دهد

مطالعات  در افراد دیابتی و نرمال نشان داد که سرکه سیب کلسترول HDL “خوب” را افزایش می دهد. همچنین کلسترول بد LDL و تری گلیسیرید را کاهش داد .

فشار خون را کاهش می دهد

سرکه با مهار آنزیم مسئول انقباض عروق خونی، فشار خون را کاهش دهد. .

 

چگونه آن را به رژیم غذایی خود اضافه کنید

چند راه برای گنجاندن سرکه سیب در رژیم غذایی شما وجود دارد.

یک روش آسان استفاده از آن با روغن زیتون به عنوان سس سالاد است. به خصوص با سبزیجات برگ دار، خیار و گوجه فرنگی خوشمزه می شود.

همچنین می توان از آن برای ترشی سبزیجات استفاده کرد یا به سادگی آن را با آب مخلوط کرده و بنوشید.

مقدار سرکه سیب مورد استفاده برای کاهش وزن ۱-۲ قاشق غذاخوری (۱۵-۳۰ میلی لیتر) در روز است که با آب مخلوط می شود. بهتر است آن را قبل از غذا بنوشید.

مصرف بیش از این به دلیل اثرات مضر بالقوه در دوزهای بالاتر، مانند تداخلات دارویی یا فرسایش مینای دندان، توصیه نمی شود.

مهم است که آن را با آب مخلوط کنید، زیرا سرکه رقیق نشده ممکن است داخل دهان و مری شما را بسوزاند.

 

مقدار مصرف سرکه سیب: چه مقدار در روز باید بنوشید؟

هزاران سال است که از سرکه سیب در آشپزی و طب طبیعی استفاده می شود.

بسیاری ادعا می کنند که مزایای سلامتی از جمله کاهش وزن، بهبود سطح قند خون، تسکین سوء هاضمه و کاهش خطر بیماری قلبی و سرطان دارد.

آبیش و سلامتیش 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
سبد خرید