غذاهای وگان چیست؟

اشتراگ گذاری:

غذاهای وگان چیست؟

غذای وگان ها با توجه به نوع رژیم وگانیسم متفاوت می باشد. در واقع اساس رژیم غدایی وگان ها بر پایه گیاهخوری است. افراد می توانند متناسب با نیاز خود از رژیم های مختلف وگان استفاده نمایند. این نوع رژیم تاثیر بسیار زیادی در کاهش وزن و سلامتی افراد دارد.

نگاهی بر رژیم وگانیسم

بهتر است بدانید رژیم وگانیسم نوعی رژیم گیاهخوری می باشد که در آن مصرف غذاهایی که منشاء حیوانی دارند، ممنوع است. در واقع این افراد نباید از غذاهایی همچون محصولات لبنی، تخم پرندگان و گوشت استفاده کنند. به افرادی که هیچ محصول حیوانی را مصرف نمی کنند و این رژیم خاص را برای سلامتی خود دنبال می کنند وگان گفته می شود. به نوعی می توان گفت این نوع رژیم غذایی شامل خوردن غذاهای تهیه شده از گیاهان می باشد. غذای وگان ها تحت رژیمی که گرفته اند بسیار متفاوت است.

آشنایی با انواع مختلف این نوع رژیم گیاهی

بهتر است بدانید استفاده نکردن از گوشت حیوانات و گوشت قرمز پایه و اساس استفاده از رژیم گیاهخوری به شمار می آید. در حالت کلی نمونه ها و سبک های مختلفی از رژیم وگان وجود دارد که افراد بنابر شرایط خود از آنها استفاده می کنند. در ادامه این مبحث با انواع مختلف این نوع رژیم آشنا خواهیم شد.

لاکتو وگان

غذای وگان ها در این نوع رژیم بر مبنای عدم استفاده از گوشت سفید و قرمز است. همچنین در رژیم لاکتو وگان افراد حق استفاده از مرغ، تخم مرغ و ماکیان را در برنامه غذایی خود ندارد. در مقابل وگان ها در این رژیم مانعی برای استفاده از شیر، پنیر و لبنیات ندارند. به نوعی می توان گفت افراد مجازند که از شیر، پنیر و لبنیات استفاده کنند.

اوو وگان

غذای وگان ها در این نوع رژیم بسیار متفاوت است. در واقع در این نوع رژیم وگان ها از مواردی همچون ماهی، گوشت سفید، لبنیات، تخم ماکیان و گوشت قرمز استفاده نمی کنند. جالب است بدانید افرادی که این نوع رژیم را انتخاب می کنند مانعی برای استفاده از تخم مرغ ندارند.

رژیم وگان یا گیاهخوار محض

رکن اصلی در رژیم گیاهخوری این است که وگان ها از هیچ گونه فرآورده حیوانی همچون تخم مرغ، ژلاتین، عسل و لبنیات استفاده نمی کنند. همچنین این افراد حتی از لوازمی مانند ابریشم، پشم و چرم نیز استفاده نمی کنند.

غذای وگان

آشنایی با انواع مختلف دیگر رژیم گیاهی

در ادامه با دیگر انواع مختلف رژیم وگانیسم یعنی لاکتوز اوو وگان، رژیم ۱۰/۱۰/۱۰ و رژیم غذایی گیاهی خام آشنا خواهیم شد.

لاکتوز اوو وگان: غذای وگان ها در این نوع رژیم تحت نظریه خاصی قرار دارد. به گونه ای که وگان ها در لاکتوز اوو وگان از گوشت قرمز، گوشت سفید، تخم ماکیان و گوشت ماهی استفاده نمی کنند. در مقابل وگان ها در این رژیم می توانند از تخم مرغ و لبنیات استفاده نمایند. بهتر است بدانید شایع ترین نوع گیاهخوری در دسته بندی لاکتوز اووگان قرار دارد.

رژیم ۱۰/۱۰/۱۰: این نوع رژیم یک رژیم غذایی خام وگان محسوب می شود. این رژیم رژیم میوه ای، رژیم غذایی کم چرب و یا خام نام دارد. در این نوع رژیم غذای وگان ها بر پایه سبزیجات نرم و میوه های خام می باشد. همچنین این رژیم گیاهان غنی از چربی همچون آووکادو و آجیل را محدود می کند.

رژیم غذایی گیاهی خام: برای تشخیص غذای وگان ها و اینکه آنها چه غذایی را می خورند با یکی دیگر از انواع مختلف این نوع رژیم آشنا خواهیم شد. مواد غذایی وگان ها در این نوع رژیم بر اساس سبزیجات، دانه ها، آجیل ها و میوه ها است. در واقع وگان ها تحت این نوع رژیم غذایی وگانیسم مجازند از مواد غذایی گیاهی که در دمایی کمتر از ۱۱۸ درجه فارنهایت طبخ داده شده اند، استفاده نمایند.

آشنایی با انواع مختلف دیگر رژیم گیاهی

نگاهی بر غذای وگان ها

یکی از سوالاتی که ذهن بسیاری از افراد را به خود درگیر کرده این است که غذای وگان ها چیست؟ یا اینکه وگان ها از چه مواد غذایی استفاده می کنند. در واقع یک رژیم غذایی یک وگان شامل سبزیجات و میوه ها، حبوبات و دولپه ای ها، تمام غلات، انواع مختلف لوبیاها و غذاهایی است که از این مواد درست می شوند. در رژیم وگانیسم افراد می توانند غذاهای جایگزین گوشت همچون هات داگ وگان، بستنی، پنیر، ماست غیر لبنی و مایونز وگان را بخورند.

مواد خوراکی مجاز رژیم وگان

در ادامه با مواد خوراکی مجاز این نوع رژیم آشنا خواهیم شد.

دانه‌ ها

دانه های شاهدانه ، چیا و کتان از جمله غذای وگان ها هستند که حاوی پروتئین و اسیدهای چرب امگا ۳ می باشند.

آجیل ها و کره آجیل

از دیگر خوراکی های مجاز رژیم غذایی وگانیسم آجیل ها و کره آجیل هستند. این نوع مواد بهترین منبع برای ویتامین ای، روی، فیبر، آهن و منیزیم به شمار می آیند.

توفو و تمپه

در ادامه آشنایی با غذای وگان ها با توفو و تمپه آشنا خواهیم شد. این مواد سرشار از پروتئین بوده و بهترین جایگزین برای تخم مرغ، ماهی، گوشت و ماکیان محسوب می شوند.

جلبک دریایی

از دیگر خوراک های مجاز رژیم غذایی وگان ها جلبک دریایی است. این ماده بهترین منبع برای ید به شمار می آید. بهتر است بدانید اسپیرولینا و کلورلا دارای ۹ اسید آمینه ضروری هستند.

نگاهی بر دیگر غذای وگان ها

در ادامه با دیگر غذاهای وگان یعنی مخمرهای مغذی، غلات کامل، میوه و سبزیجات، شیر و ماست غنی شده با امگا ۳ و حبوبات آشنا خواهیم شد.

مخمرهای مغذی

وگان ها به منظور افزایش پروتئین دریافتی می توانند از مخمرها استفاده کنند. این روش ساده ترین و بهترین روش برای افزایش پروتئین دریافتی است.

غلات کامل

از دیگر موارد مورد نیاز برای افرادی که دارای رژیم وگان هستند دریافت غلات کامل می باشد. در واقع غلات ها حاوی مقادیر زیادی فیبر، ویتامین ب ۱۲، کربوهیدرات ‌های پیچیده و چندین ماده معدنی دیگر هستند. کینوا از جمله غلات های با پروتئین بالا است.

میوه و سبزیجات

غذای وگان ها شامل میوه و سبزیجات نیز می باشد. بهتر است بدانید سبزیجات سبز رنگ همچون کلم، کرفس، اسفناج، خردل سبز سرشار از مواد مغذی همچون کلسیم و آهن هستند.

شیر و ماست غنی شده با امگا ۳

از دیگر مواد خوراکی مورد نیاز وگان ها شیر و ماست غنی شده با امگا ۳ می باشد. این مواد غذایی نقش بسیار مهمی در تامین کلسیم خوراکی افراد وگان دارد.

حبوبات

از دیگر مواد غذایی وگان که سرشار از مواد مغذی و ترکیبات مفید گیاهی هستند می توان به حبوباتی همچون لوبیا، عدس و نخود اشاره کرد. بهتر است بدانید مواردی که موجب افزایش جذب مواد مغذی می شوند شامل جوانه زدن، تخمیر و پخت مناسب است.

 

شرکت آبیش تعدادی محصولات وگان دارند که با استویا شیرین شدن مثل کاکاموکاکامو پلاسسی ایت که طعم بسیار عالی داره وخیلی از افراد وگان این محصولات دوست دارند وپروتیین بدن خودشون تامین میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
سبد خرید