مزاج چیست؟

اشتراگ گذاری:

انوع مزاج

مزاج چیست؟

در طب سنتی گفته می‌شود که بدن تمام انسان‌ها از ترکیب عناصر چهارگانه طبیعت یعنی هوا، آب، خاک و آتش تشکیل شده است و نتیجه فرآیند این مجموعه، مزاج را به ‌وجود می‌آورد.

طب سنتی عقیده دارد که مزاج هر فرد در تمام احوال درونی و بیرونی او نقش موثری دارد، به‌همین دلیل برای ریشه‌ یابی و درمان بسیاری از بیماری‌های جسمی و روانی، باید در گام اول مزاج فرد مشخص شود.

 

مزاج‌ها به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند که عبارت هستند از:

مزاج گرم که خود شامل مزاج صفراوی و دموی می‌شود.

مزاج سرد که در دو دسته بلغمی و سوداوی قرار می‌گیرد.

مزاج معتدل که تنها اندکی از انسان‌ها از آن برخوردار هستند.

اگر شما نیز برای درمان بیماری‌های مختلف خود راه‌های گوناگونی را پیموده‌اید، اما به نتیجه مطلوب دست نیافته‌اید، باید ریشه مشکل را در طبع خود جستجو کنید و با تعدیل مزاج، به درمان بیماری‌های جسمی و روحی خود کمک کنید.

در این مطلب، ضمن شرح خصوصیات افراد گرم مزاج، به فهرستی از غذاهای گرم مزاجی اشاره می‌کنیم، پس برای شناسایی بیشتر طبع خود تا پایان مطلب همراه ما باشید.

 

گرم مزاجی یعنی چی؟

مزاج گرم خود به دو دسته گرم و تر و گرم و خشک تقسیم می‌شود. افرادی با مزاج گرم و تر، در دسته دموی‌ها قرار می‌گیرند و گرم و خشک را صفراوی مزاج‌ها تشکیل می‌دهند.

 

در افراد گرم مزاج، عناصر گرم طبیعت یعنی آتش و هوا غالب هستند و این افراد با مصرف غذاهای پختنی با طبع گرم، طبیعت بدنشان شدت پیدا می‌کند و ممکن است به بیماری‌های مختلفی مبتلا شوند.

 

متخصصان آنلاین طب سنتی بر این عقیده هستند که کلیت مزاج انسان‌ها تغییر نمی‌یابد اما می‌توان آن را با اصلاح سبک زندگی تا حد زیادی اصلاح کرد.

به‌طور کلی واکنش و فعالیت بدن را نسبت به بیماری‌ها و عوامل بیرونی مزاج می‌گویند. گاهی از متخصصان طب سنتی سوال می‌شود که گرم مزاجی بهتر است یا سرد مزاجی؟

در جواب این سوال، باید گفت هر طبعی ویژگی‌های مختص به خود را دارد و در صورت تشدید آن‌ها سلامت کلی بدن به خطر می‌افتد. به‌همین دلیل لازم است افراد طبع خود را بشناسند و زمینه تعدیل طبع را با اجتناب از مصرف مواد غذایی همسو با مزاجشان فراهم کنند.

 

افراد گرم مزاج معمولا موهای پرپشت و تیره‌ای دارند و پوست آن‌ها گندم ‌گون یا سبزه است. رگ‌های افرادی با طبع گرم معمولا از زیر پوست مشخص هستند و مفاصل قوی و درشتی دارند.

در میان گرم مزاجان دو گروه صفراوی و دموی نیز خصوصیات منحصر به خود را دارند که بعضی از مهم‌ترین آن‌ها از قرار زیر هستند.

 

صفراوی‌ها

افرادی که صفرا در بدنشان غالب است معمولا از ویژگی‌های زیر برخوردار هستند:

 

خوش‌بین هستند.

تحریک‌پذیر و همچنین تغییرپذیر هستند.

فعالیت زیادی دارند.

در بیشتر مواقع بی‌قرار و پرخاشگر هستند.

ضریب هوشی آن‌ها بالا است.

یادگیری بالایی دارند.

این افراد زودجوش هستند و با دیگران به‌راحتی گرم می‌گیرند.

خوش‌صحبت و اجتماعی هستند.

صفراوی‌ها عموما لاغر اندام هستند.

سفیدی چشم صفراوی‌ها زرد است.

پوست صفراوی‌ها خشک است.

لاغر اندام هستند، اما مفاصل درشتی دارند.

بهتر است بدانید غلبه صفرا یا هر یک از مزاج‌های چهارگانه در بدن به ‌معنی بیماری نیست، بلکه تشدید آن‌ها موجب بروز بیماری‌های مختلفی خواهد شد.

 

صفراوی‌ها باید از مصرف غذاهای گرم و خشک به ‌شدت پرهیز کنند یا در صورت امکان، طبع مواد غذایی را با مصرف مصلح‌ها (اصلاح‌کننده طبع مواد غذایی)، تغییر دهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
سبد خرید