وگان ها چه چیزهایی نمی خورند؟

اشتراگ گذاری:

وگان ها چه چیزهایی نمی خورند؟

وگان ها (Vegan Diet) در رژیم غذایی خود دارای یکسری محدودیت ها هستند. به نوعی می توان گفت افرادی که رژیم غذایی وگانیسم را دنبال می کنند دارای یکسری باید و نبایدها در خوردن هستند. از دلایل انتخاب این نوع رژیم غذایی می توان به مواردی همچون سلامتی، عمر طولانی و کمک به محیط زیست اشاره کرد. افرادی که این رژیم گیاهخواری مطلق را انتخاب می کنند لازم است از مکمل ها نیز استفاده کنند، زیرا این افراد نمی توانند چند ماده مغذی مورد نیاز بدن را تامین نمایند.

نگاهی بر لیست مواد غذایی غیر مجاز رژیم وگان

بهتر است بدانید وگان ها در برنامه غذایی خود لازم است از خوردن برخی مواد غذایی پرهیز کنند. در واقع وگانیسم ها به هیچ وجه نباید از محصولاتی که از حیوانات به دست آمده باشد، استفاده نمایند. در ادامه بد نیست با مواد خوراکی غیر مجاز در این نوع رژیم غذایی آشنا شوید.

غذاهای دریایی

بهتر است بدانید وگان ها مجاز به خوردن ماهی و غذاهای دریایی نیستند. در واقع افرادی که این نوع رژیم غذایی را برای خود انتخاب می کنند به هیچ وجه نباید در برنامه غذایی خود از صدف، انواع ماهی‌ ها، خرچنگ میگو و … استفاده کنند. برای تامین امگا ۳ مورد نیاز بدن این نوع رژیم غذایی مواد مغذی خاصی را به افراد پیشنهاد می کند.

انواع لبنیات

از دیگر خوراکی هایی غیر مجاز افراد دنبال کننده این نوع رژیم غذایی لبنیات است. در واقع افراد دنبال کننده این نوع رژیم غذایی مجاز به مصرف ماست، پنیر، شیر، کره، بستنی، خامه و … نیستند. این افراد می توانند از لبنیات وگان که شامل شیر و پنیر وگان است، در برنامه غذایی خود استفاده نمایند.

گوشت و ماکیان

از دیگر مواد خوراکی غیر مجاز وگان ها می توان به گوشت و ماکیان اشاره کرد. در واقع افراد دنبال کننده این نوع رژیم غذایی به هیچ وجه نباید از گوشت گوساله، گاو، گوشت گوسفند، مرغ، آهو، گوشت بوقلمون، غاز، اردک و … استفاده نمایند.

نگاهی بر دیگر مواد خوراکی غیر مجاز در رژیم گیاهخواری مطلق

علاوه بر مواد خوراکی ذکر شده وگان ها مجاز به استفاده از مواد خوراکی دیگری همچون تخم مرغ، ترکیبات حیوانی و محصولات زنبور نیستند. در واقع افراد دنبال کننده این نوع رژیم غذایی به هیچ وجه نباید در برنامه غذایی از این نوع مواد استفاده نمایند. بد نیست در ادامه نگاهی بر این خوراکی های غیر مجاز برای دنبال کنندگان رژیم گیاه خواری مطلق داشته باشید.

تخم مرغ

وگان ها علاوه بر مواد خوراکی ذکر شده به هیچ وجه نمی توانند از تخم انواع ماکیان همچون غاز، مرغ، اردک و … در برنامه غذایی خود استفاده کنند.

ترکیبات حیوانی

بهتر است بدانید پیروان رژیم گیاه خواری مطلق نیز مجاز به استفاده از ترکیبات حیوانی نیستند. در واقع این افراد نباید از ترکیباتی همچون ژلاتین، ویتامین د ۳، کازئین، پروتئین وی، آلبومین سفیده تخم مرغ، ال‌ سیستئین، لاکتوز و اسیدهای چرب امگا ۳ به دست آمده از ماهی استفاده کنند.

محصولات زنبور

از دیگر مواد غذایی غیر مجاز وگان ها می توان به محصولات زنبور اشاره داشت. وگان ها به هیچ وجه نباید در برنامه غذایی خود از عسل، گرده زنبور عسل، ژل رویال و غیره استفاده نمایند.

رژیم وگان

آشنایی با مکمل های مورد نیاز رژیم گیاهخواری مطلق

بهتر است بدانید تامین مواد مغذی مورد نیاز بدن برای افراد دنبال کننده رژیم گیاه خواری مطلق یا وگان ها کار بسیار سختی است، از اینرو به منظور تامین سلامت بدن خود لازم است در برنامه غذایی از یکسری مکمل ها نیز استفاده کنند. در واقع استفاده از این مکمل ها در کنار رژیم گیاه خواری مطلق تاثیر بسیار زیادی را بر روی سلامتی افراد دارد.

در ادامه نگاهی بر این مکمل های ضروری و مورد نیاز بدن خواهیم داشت. یکی از این مکمل های مورد نیاز و ضروری وگان ها مکمل ویتامین ب ۱۲ است. همچنین از دیگر مکمل های مورد نیاز برای پیروان این نوع رژیم غذایی ید، ویتامین دی ۲ یا دی ۳ می باشد. اضافه کردن یک قاشق چای ‌خوری نمک به این رژیم غذایی بهترین گزینه جهت تامین ید است.

اسیدهای چرب DHA و EPA

اسیدهای چرب DHA و EPA نیز از دیگر مکمل های مورد نیاز برای وگان ها هستند، که برای تامین آن می توان از روغن جلبک دریایی استفاده کرد. از دیگر کمبودهای رژیم گیاه خواری مطلق می توان به آهن اشاره داشت. برای رفع این مشکل لازم است از مکمل آهن استفاده کنید. کلسیم نیز از دیگر مکمل های مورد نیاز افراد پیروی کننده این نوع رژیم غذایی است.

لازم است افراد از این مکمل به اندازه مناسب و کافی از این نوع مکمل استفاده نمایید. روی نیز از دیگر موادی است که وگان ها ممکن است با کمبود آن در بدن مواجه شوند. مکمل روی گلوکونات و روی سیترات بهترین گزینه برای رفع این مشکل هستند. این مکمل ها را نباید به صورت همزمان با کلسیم استفاده کرد.

آشنایی با مکمل های مورد نیاز رژیم گیاهخواری مطلق

نگاهی بر مواد خوراکی مجاز وگان ها

یکی از دغدغه های وگان ها این است که آنها مجاز به خوردن چه نوع مواد خوراکی هستند. در این مبحث نگاهی بر این خوراکی های مجاز خواهیم داشت. یکی از مواد خوراکی مجاز برای این افراد حبوبات است. نخود، عدس و لوبیا ترکیبات مفید گیاهی هستند که سرشار از مواد مغذی می باشند. بهترین گزینه برای تامین پروتئین گیاهخواران مطلق استفاده از توفو و تمپه است.

این مواد بهترین جایگزین برای ماهی، ماکیان، گوشت و تخم مرغ محسوب شده و سرشار از پروتئین هستند. همچنین آجیل‌ها و کره آجیل منبع خوبی از منیزیم، روی، ویتامین ای، فیبر و آهن به شمار می آیند.

بهترین راه جهت افزایش پروتئین دریافتی افراد وگان

استفاده از مخمرهای مغذی نیز بهترین راه جهت افزایش پروتئین دریافتی افراد وگان هستند. دانه های شاهدانه، چیا و کتان نیز سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ و پروتئین می باشند. میوه و سبزیجات نیز از دیگر خوراکی های مجاز افراد دنبال کننده این نوع رژیم غذایی است. سبزیجات سبز رنگ همچون کرفس، کلم، خردل سبز و اسفناج سرشار از مواد مغذی به خصوص کلسیم و آهن هستند.

وگان ها نیز با خوردن غلات کامل همچون کینوا می توانند ویتامین ب ۱۲، فیبر، آهن و کربوهیدرات‌های پیچیده را دریافت کنند. سویا و گندم در این نوع رژیم غذایی بهترین جایگزین برای مرغ، گوشت و تخم مرغ محسوب می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
سبد خرید