گانودرما چیست؟ 

اشتراگ گذاری:

قارچ گانودرما

گانودرما چیست؟ 

گونه های گانودرما از قارچ های مهم در حال پوسیدگی چوب هستند که در سرتاسر جهان وجود دارند.

این جنس به ویژه در مناطق گرمسیری متنوع است، جایی که بر محصولات زراعی مانند نخل روغنی، نارگیل، لاستیک،Prosopis cineraria، چغندر، چای و درختان جنگلی مانند گونه های اقاقیا تأثیر می گذارد.

جدای از این، بازیدیومیست های وحشی و پرورشی زیادی وجود دارد قارچ‌ها مدت‌هاست که عمدتاً به دلیل محتوای پروتئین بالایی که دارند (پروتئین خام تقریباً ۲۰ تا ۳۰ درصد ماده خشک را تشکیل می‌دهد)، ویتامین B غنی و چربی کم، بدون کلسترول مصرف می‌شوند.

قارچ گانودرما که معمولاً به عنوان قارچ Reishi شناخته می شود ، بزرگترین تیره در راسته Polyporales با بیش از ۴۰۰ رکورد است و همچنین به عنوان یک قارچ مهم دارویی در قاره آسیا شناخته می شود.

گانودرما یک قارچ دارویی 

این یک قارچ دارویی مهم است در صنایع بالینی، دارویی و تغذیه برای درمان بیماری های مختلف مانند میگرن، فشار خون بالا، آسم، هپاتیت، سرطان و مشکلات قلبی عروقی استفاده می شود.

برخی از قارچ‌های مهم دارویی در معرض انقراض هستند و نیاز به حفاظت دارند. از این رو، نیاز فوری به جمع آوری و حفظ آنها وجود دارد. طبقه بندی گونه های موجود در جنس به دلیل استفاده از خصوصیات مورفولوژیکی به عنوان ابزار شناسایی، نامرتب در نظر گرفته شده است. در حال حاضر، چندین مترادف، مجموعه گونه ها و شناسایی نادرست گونه ها در این جنس وجود دارد.

مروری بر گانودرما و خصوصیات مورد استفاده در شناسایی گونه ها در این فصل با خصوصیات مختلف از جمله خصوصیات مورفولوژیکی، تست های سازگاری جنسی و همچنین تکنیک های مولکولی که برای شناسایی گونه های گانودرما استفاده شده است ارائه شده است. مزایا و معایب استفاده از چنین شخصیت هایی مورد بحث قرار می گیرد.

 

گانودرما با بدن چه می کند؟

گانودرما (Ganoderma lucidum) یکی از گیاهان اصلی انتخابی در هر بیماری نقص ایمنی است . دارای طیف گسترده ای از فعالیت های تحریک کننده ایمنی و همچنین خواص ضد التهابی و ضد حساسیت است.

 

گانودرما چگونه مشهور شد؟

گانودرما  یکی از سرده های قارچی است که به دلیل خواص دارویی آن مشهور است. در چین، ژاپن و سایر کشورهای آسیایی،   گونه های گانودرما . قارچ ها بیش از ۲۰۰۰ سال از نظر پزشکی و فرهنگی مرتبط بوده اند . فواید دارویی گانودرما که اغلب با نام های Lingzhi، Reishi یا Mannentake شناخته می شود،   برای اولین بار در کشورهای آسیایی مورد استفاده قرار گرفت.

 

در چین باستان، گانودرما به دلیل خواص دارویی آن چنان با ارزش بود که همه مردم عادی طبق قانون مجبور بودند هر قارچی را که پیدا می‌کنند به اشراف بدهند. بدن های  بارده گانودرما  ظاهری بادبزن مانند دارند و روی تنه درختان مرده یا زنده رشد می کنند .

گانودرما چه فوایدی دارد ؟

گانودرما  بیش از ۲۰۰۰ سال است که در طب سنتی مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری از باورهای مربوط به اثرات  گانودرما بر سلامتی  ریشه در سنت، فرهنگ و شواهد حکایتی دارد و گزارش‌های علمی اخیر از فواید  گانودرما برای سلامتی حمایت می‌کنند.

 

صدها متابولیت از گونه های گانودرما جدا شده   است که عمدتاً پلی ساکاریدها، استروئیدها و تری ترپن ها هستند اما همچنین آلکالوئیدها، گلیکوپروتئین ها، فنل ها و ویتامین ها. در ترکیب، گزارش شده است که بسیاری از آنها دارای برخی از ویژگی های زیر هستند  :

ضد سرطان

ضد التهاب

ضد تومور

آنتی اکسیدان

تعدیل کننده ایمنی

نقص ایمنی

ضد دیابت

ضد ویروس

آنتی باکتریال

ضد انعقاد

ضد قارچ

ضد فشار خون

ضد آترواسکلروتیک

ضد پیری

ضد آندروژن

ضد کبدی

پاکسازی رادیکال های آزاد

محافظ عصبی

خواب آور

مهار سنتز کلسترول

هیپوگلیسمی

مهار پراکسیداسیون لیپیدی / آسیب DNA اکسیداتیو

محافظ کبد

حفظ سلامت روده

پیشگیری از چاقی

تحریک پروبیوتیک ها

به طور سنتی، عصاره گانودرما تنها با استفاده از اندام های میوه تهیه می شد که چند ماه طول می کشد تا توسعه یابد. با این حال، به دلیل تقاضا برای تولید در طول سال، اکنون عصاره های دارویی از هاگ ها، میسلیوم ها و آبگوشت های کشت نیز تهیه می شود. امروزه ارزش تخمینی بازار سالانه محصولات گانودرما در آسیا بیش از ۲٫۵ میلیارد دلار آمریکا است

 

گانودرما برای لاغری

 

قارچ گانودرما به عنوان یک پروبیوتیک بیوتیک عمل می‌کند و بر باکتری‌های روده تاثیر می‌گذارد و در واقع موجب افزایش باکتری خوب در روده و کاهش التهاب روده شده و موجب بهبود سیستم سوخت و ساز بدن شده و از این طریق به کاهش وزن و لاغری کمک می‌کند. ترکیبات موجود در قارچ گانودرما موجب افزایش سوخت و ساز بدن شده و انرژی بدن را افزایش می‌دهد و از تجمع چربی در بدن جلوگیری می‌کند. برای کاهش وزن و دستیابی به اندامی ایده آل می‌توانید در کنار ورزش منظم از دمنوش قارچ گانودرما نیز استفاده کرده و تاثیرات بی نظیر آن را بر کاهش وزن خود ببینید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
سبد خرید