عسل خالص وطبیعی

عسل از دیدگاه دانشمندان

عسل از دیدگاه دانشمندان

ارسطو فیلسوف بزرگ یونانی عقیده دارد عسل خواص ویژه ای دارد که اثری استثنائی بر جسم آدمی می گذارد.همچنین دموکریت ،فیلسوف مشهور یونانی که بیش از صد سال عمر کرد، با غذا عسل می خورد.وقتی از او سوال شد که چگونه می توان سلامتس را حفظ کرد ، در پاسخ گفت: (( عسل بخورید و بدن را با روغن آن ماساژ دهید. ))

جالینوس حکیم نیز معتقد بود عسل در درمان بعضی از بیماری ها اعجاز می کند.او برای درمان مسمومیت ها،امراض معده و سرطان جوف دهان (مخاط دهان) از عسل استفاده می کرد.

فیثاغورث، در آثار پزشکی خود تایید می کند که عسل خواص پزشکی قابل ملاحظه و بسیار متنوعی دارد. وی و پیروانش از شیوه غذایی منحصر به گیاه و عسل پسروی می کردند.

بقراط که ۲۵۰۰ سال پیش می زیست، ۱۰۷  سال عمر کرد. او پیوسته عسل می خورد و در درمان بیشتر بیماری ها به خصوص زخم ها عسل تجویز می کرد.وی در مورد اهمیت عسل چنین بیان داشته است : ((هر دارویی از مواد غذایی درست می شود و متقابلا هر غذایی نیز جانشین دارو می گردد.عسل به این هر دو شرط جوابگوست.))

ابن سینا در کتاب قانون خود ده ها نسخه بر پایه موم و عسل ارائه کرده و خواص شفابخش عسل را در درمان انواع بیماری ها یاد آور شده است.وی می نویسد : (( عسل در هنگام زیاد شدن بلغم،اندرون را تقویت،نیرو را زیاد و اشتها را باز می کند. ))

به عقیده او، عسل غذایی است که در سلامت و تقویت بدن موثر است؛ عسل حافظه را نیرو می بخشد و گذشته را در ذهن زنده می کند و اندیشه را پاک و زبان را می گشاید.

در یک درمانگاه اختصاصی در زوریخ (شهری در سوئیس) _که پنجاه سال پیش توسط دکتر بیرشربنر تاسیس شده است _ انواع بیماری ها با روش دقیق گیاه خواری همراه با عسل درمان می شود.

به عقیده بنیان گذار این درمانگاه، آدمی برای داشتن تندرستی کامل باید از خوراکی های طبیعی مرکب از سبزی های تازه و میوه ها، فرآورده های لبنی و به جای قند از عسل استفاده نماید.

 

تجربیات پزشکی نشان داده است که انگور در درمان بیماری های کبد، پوره سیب زمینی در درمان بیماری معده و کومیس (شیر تخمیر شده مادیان،الاغ و گاو) و داروی سل مفید است و در صورتی که این فرآورده ها با عسل استفاده شوند، اثرشان تشدید می شود.

امروزه در طب سنتی و گیاهی، عسل به دلیل خواص و طعم استثنائی خود اهمیت زیادی دارد و می تواند به تنهایی همراه با سایر گیاهان دارویی مورد استفاده قرار گیرد. معمولا در این روش از عسل برای شیرین کردن جوشانده ، دم کرده، خیسانده های گیاهی مخلوط با عصاره و پوره میوه ها، سبزی ها، همراه با پودر گیاهان و به طور کلی در تهیه پماد ها، ضماد ها، و همچنین سایر مصارف طبی  و بهداشتی استفاده می شود.

در حال حاضر، گیاه درمانی به علث تاثیر تدریجی گیاهان دارویی در مقایسه با داروهای شیمیایی، مورد توجه زیادی قرار دارد و از حالت تجربی اولیه و از پوسته جادویی و اسرار آمیز خود در آمده و تاثیر آن از نظر بالینی و علمی به اثبات رسیده است.

در روش گیاه درمانی با عسل باید نوع بیماری، به خصوص بیماری های حاد و مزمن دقیقا تشخیص داده شود و سپس برای معالجه آن اقدام گردد و این کار فقط به عهده پزشک معالج است.

 

(خلاصه در جست و جوی سلامتی(۴) / عسل درمانی، شگفتی قرآن کریم / جمشید خدادادی)

آبیش و سلامتیش

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *