انرژی بدنی ما چگونه افزایش مییابد؟

اشتراگ گذاری:

افزایش انرژی

انرژی بدنی ما چگونه افزایش مییابد؟

بدن ما برای زنده ماندن به انرژی نیاز دارد. در واقع وقتی که سطح انرژی بدن در بالاترین و بهترین سطح خود باشد انسان از نشاط لازم برای رسیدگی به امور زندگی خود برخوردار میشود. یکی از دلایلی که بدن ما به انرژی نیازدارد این است که بتوانیم زندگی شادی داشته باشیم. وقتی انرژی بدن ما در حد مطلوب نباشد به این معنی است که سرحال نیستیم و در این شرایط ممکن است باعث آزار خود و دیگران شویم. اگر انرژی بدن ما به میزان مناسب نباشد یکی از پیامدهای آن اهمالکاری است. یعنی توان انجام هیچ کاری را نداشته و معمولا ا انجام همه کارهای خود را به روزهای دیگر موکول میکنیم. پس ما برای اینکه بدن سالم از لحاظ جسمی و روانی داشته باشیم باید سعی کنیم از طرق مختلف مانند تغذیه سالم، ورزش و غیره انرژی بدنی مناسب برای خود را تأمین کنیم.

راهکارهای افزایش انرژی بدنی

سوالی که در اینجا مطرح میشود این است که در صورت تأمین نشدن انرژی بدن چه اتفاقی میافتد؟ اولین و مهمترین اتفاقی که ممکن است رخ دهد این است که از رسیدن به یک زندگی موفق باز م یمانیم. همچنین کمبود انرژی میتواند بدخلقی و عصبانیت را در ما ایجاد کند که نتیجه آن افسردگی خواهد بود. پس نیاز است که بتوانیم از روشهای مختلف انرژی لازم برای کارکرد صحیح بدن خود را تأمین کنیم. بسیاری از افراد بر این تصور هستند که از طریق تغذیه سالم و استفاده از غذاهای طبیعی و ارگانیک میتوان انرژی لازم برای بدن را تأمین کرد. هرچند این تصور اشتباه نیست اما تنها راه تأمین انرژی برای بدن محسوب نمیشود.

• خواب کافی و با کیفیت

خواب یکی از نیازهای اصلی بدن است که حتی اگر ورزشکار حرف های باشید و تغذیه سالم داشته باشید اما از خواب با کیفیت و کافی برخوردار نباشید سلامت بدن خود را به خطر میاندازید. خواب مقول های است که کمترین میزان آن نیز میتواند تأثیر زیادی در افزایش روحیه و انرژی بدنی شما داشته باشد. استفاده کردن از مکملهای حاوی منیزیم، مهیا کردن یک فضای تاریک برای خواب، استفاده از تغذیه طبیعی و ارگانیک و دمنوشهایی مانند چای برای آرامش از اقداماتی است که م یتوان برای دستیابی به خواب کافی انجام داد.

• کاهش مصرف کربوهیدرات

یکی از مواردی که تأثیر بسزایی در تأمین انرژی بدن دارد داشتن تغذیه سالم و استفاده از مواد طبیعی و ارگانیک در رژیم غذایی است. یکی از راههای دستیابی به این رژیم، کاهش مصرف کربوهیدراتها است. مصرف بیش از حد کربوهیدراتها باعث میشود که بدن آ نها را به چربی تبدیل کند. افزایش چربی در بدن احساس سستی و خستگی را به دنبال خواهد داشت. اگر کربوهیدرات زیادی مصرف م یکنید باید اطمینان حاصل کنید که فعالیتهایی انجام میدهید کهباعث سوختن آن شده و از تبدیل شدن آ نها به چربی جلوگیری میکند. به بیان سادهتر باید ورزشکار باشید تا کالری
دریافتی از کربوهیدراتها را بسوزانید.

 

• استفاده از مواد با ارزش غذایی بالا

مصرف غذاهای ناسالم یا غذاهای فراوری شده که از نظر علم تغذیه، فاقد ارزش غذایی هستند نه تنها به تأمین انرژی بدن کمک نمیکند بلکه میتواند به سلامتی بدن نیز آسیب وارد کند. سعی کنید در رژیم غذایی خود مصرف غذاهای سالم و طبیعی و ارگانیک که دارای ارزش غذایی بالایی هستند را دستور کار قرار دهید. استفاده از غذاهای فراوری شده و ناسالم باعث میشود که خستگی عمومی بدن بیشتر شود. غذاهای فرآوری شده،معروف به غذاهای ناسالم از نظر تغذیهای ارزش غذایی کمی دارند و یا هیچ کمکی به بدن نمیکنند تا انرژی طبیعی تولید کند .

• مصرف آب سبزیجات

یکی از راههای بسیار خوب برای بالا بردن انرژی بدن مصرف آب سبزیجات به خصوص در وعده صبحانه است. مصرف آب سبزیجات هم یک غذای رژیمی محسوب میشود هم م یتواند انرژی لازم برای بدن شما را از آغاز روزتأمین کند. یکی از فواید مصرف این مواد طبیعی و ارگانیک این است که م یتوان سموم خطرناک را از بدن دفع کرده و شرایطی را فراهم کنید که بدن بتواند راحتتر مواد مغذی مورد نیاز خود را جذب کند.

• مصرف آب کافی

یکی از موادی که م یتواند تغذیه سالم برای بدن ما باشد مصرف آب به میزان کافی است. اگر آب بدن در سطح مناسبی نباشد، بدن احساس ناتوانی و خستگی میکند. در واقع یک فرد در طول روز باید میزانی از آب را مصرف کند که احساس تشنگی به او دست نداده و دارای ادرار با رنگ شفاف یا روشن باشد. این نشان دهنده این است که بدن از آب کافی برای ادامه فعالیت خود برخوردار است. استفاده از نوشابه های گازدار و انرژ یزا را به عنوان آب و برای رفع تشنگی به کلی حذف کنید زیرا این مواد ن ه تنها آب بدن شما را تأمین نمیکنند بلکه میتوانند باعث بالارفتن قند، چربی و افزایش وزن شما شوند.

• ورزشکار باشید

شاید فکر کنید که ورزش کردن انرژی بدن شما را کاهش میدهد. اما اینطور نیست و ورزش کردن و داشتن تحرک بدنی باعث میشود که تمایل بیشتری به حرکت و جنب و جوش داشته باشید. مطالعات نشان داده است که ۱۰ دقیقه پیاده روی به تقویت و افزایش انرژی بدن شما کمک میکند. اگر ورزشکار باشید و تنها ۲۰ دقیقه در روز ورزش سبک انجام دهید فعالیت سیستم گردش خون شما بیشتر شده و در نتیجه میزان مایعات، اکسیژن و مواد مغذی که برای فعالیت عضلات ضروری هستند افزایش پیدا میکند که نتیجه آن افزایش انرژی بدنی خواهد بود.

اگر احساس خستگی یا ناتوانی دارید و انرژی و انگیزه لازم برای انجام کارهای خود را ندارید وقت آن رسیده است که انرژی بدن خود را افزایش دهید. کار دشواری نخواهید داشت و فقط کافی است چند اقدام ساده را در دستور کار خود قرار داده و عادتهای بد در زندگی خود را کنار بگذارید. ترک مصرف غذاهای ناسالم و فراوری شده و استفاده از غذاهای طبیعی و ارگانیک و به طور کلی داشتن تغذیه سالم یکی از را ههایی است که میتواند انرژی لازم برای بدن شما را تأمین کند. در واقع باید برای رسیدن به این سطح از انرژی و رسیدن به موفقیت در زندگی یک ورزشکار باشید
و با داشتن یک برنامه منظم و روزانه ورزشی، تحرک لازم برای بدن خود را تأمین کنید تا با مصرف غذاهای سودمند و مفید بتوانید انرژی لازم برای بدن در طول روز را تأمین کنید.

آبیش و سلامتیش 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
سبد خرید