09129548473
09129548473

استفاده از پروتئین بارها برای افزایش وزن

پروتئین بار کاکامو

پروتئین بار به بسته های کوچکی از مواد پروتئینی گفته می شود که با مواد اولیه حاوی پروتئین غنی شدند. معمولا ورزشکاران از پروتئین بار ها به عنوان میان وعده قبل یا بعد از تمرین استفاده می کنند.

پروتئین بار کاکامو

پروتئین بار کاکامو

 

ترکیبات پروتئین بار

به طور کلی این محصولات برای افرادی مناسب هستند که زمان کافی برای تهیه میان وعده جهت تامین انرژی و همچنین پروتئین مورد نیازشان را ندارند.

تنوع پروتئین بار ها بسیار زیادی است و هر کدام ترکیبات متفاوتی دارد. به همین علت بهترین راهکار برای پی بردن به ترکیبات داخلی پروتئین بار این است که جدول ارزش غذایی روی بسته بندی محصول را مطالعه کنید.

پروتئین بار ها با ترکیبات مختلفی تولید می شوند که عمدتا از خرما، دانه و مغز های آجیل، خشکبار و همچنین غلات مانند جو دوسر است.

برای اکثر ورزشکاران به خصوص افرادی که تمرینات مداوم دارند، میزان پروتئین، کربوهیدرات، چربی و کالری اهمیت زیادی دارد. به طور عمومی هر بسته دارای 10 الی 20 گرم پروتئین، 25 الی 35 گرم کربوهیدرات، 5 الی 10 گرم چربی و حدود 10 گرم فیبر است. البته برخی پروتئین بار های باکیفیت و گران قیمت تر دارای 30 گرم پروتئین هستند.

در داخل ترکیبات پروتئین بار، مقادیر بسیار زیادی از مواد معدنی و ویتامین های ضروری بدن موجود است. به عنوان مثال در اکثر پروتئین بار ها آهن، کلسیم، پتاسیم و برخی ویتامین ها مانند b12 موجود است. زیرا در ساخت این محصولات عموما از آجیل، میوه های خشک، پودر وی، پودر سفیده تخم مرغ و خوراکی های باکیفیت استفاده می شود.

نوع پروتئین موجود در پروتئین بار ها کاملا متفاوت است. برخی از محصولات دارای پروتئین وی، برخی از نوع آلبومین و برخی دیگر از نوع کازئین می باشند.این موضوع بسته به ترکیبات اصلی پروتئین بار دارد و برای پی بردن به آن بهتر است به ترکیبات محصول که بر روی بسته بندی نوشته شده توجه کنید. به عنوان مثال اگر در ترکیبات آن پودر شیر یا ماست قید شده بود، پروتئین موجود در آن از نوع کازئین است.

میزان کالری که هر یک بسته پروتئین بار برای فرد ورزشکار تامین می کند بین 150 الی 400 کالری متغیر است. مصرف این میان وعده قبل تمرین به منظور تامین انرژی چندان ایده آلی نیست اما می توان برخی ورزشکاران استفاده می کنند. معمولا اکثر ورزشکاران در میان وعده های روزانه از این محصولات استفاده می کنند تا درشت مغذی های ضروری بدن خود را تامین کنند.

 

پروتئین بار کاکامو

پروتئین بار کاکامو

 

آیا برای افزایش وزن می توان از پروتئین بار ها استفاده کرد؟

برای افزایش وزن بدن نیاز به دریافت کالری بیشتری نسبت به کالری مصرفی در طول روز داریم. لذا تنها کاری که برای افزایش وزن کافیست انجام دهید این است که میزان کالری دریافتی روزانه خود را با خوردن میان وعده افزایش دهید.

پروتئین بار ها برای افرادی که قصد افزایش وزن دارند می تواند کاربردی باشد. البته این در صورتی امکان پذیر است که صرفا از این محصولات به عنوان میان وعده هایی در طول روز استفاده شود. برخی افراد به اشتباه تصور می کنند که این محصولات می توانند جایگزینی برای غذا یا مکمل های ورزشی نظیر وی شوند که کاملا اشتباه است.

بهترین استراتژی برای افزایش وزن با استفاده از مصرف پروتئین بار ها این است که آن ها را در بین وعده های غذایی صبحانه و ناهار و یا بعد از ناهار مصرف کرد. به این ترتیب علاوه بر تامین پروتئین و کربوهیدرات مورد نیاز بدنتان، کالری دریافتی خود را نیز افزایش می دهید.

یکی از مزیت های خوب استفاده از پروتئین بار ها این است که استفاده از آن ها باعث عضله سازی و افزایش حجم می شود. زیرا پروتئین تاثیر مستقیمی در رشد عضلات و افزایش توده عضلانی بدن دارد. بنابراین افزایش وزن از طریق پروتئین بار به صورت چربی ها زائد نخواهد بود. توجه داشته باشید که این موضوع در صورتی اتفاق می افتد که به طور روزانه ورزش و تمرینات قدرتی داشته باشید.

مزیت های استفاده شکلات بار های پروتئینی

مصرف پروتئین بار برای ورزشکاران می تواند مزیت ها و فواید زیادی داشته باشد که شاخص ترین آن ها شامل موارد زیر است.

  • افزایش حجم عضلانی

اگر در رشته هایی نظیر بدنسازی، کشتی و سایز ورزش های قدرتی فعالیت می کنید، احتمالا افزایش سایز عضلات برایتان مهم است. پروتئین بار می تواند تا حد زیادی پروتئین مورد نیاز عضلاتتان را جهت عضله سازی بیشتر تامین کند.

  • کمک به کاهش وزن و دوره های کات

پروتئین بار برای افرادی که به دنبال چربی سوزی هستند نیز می تواند کاربردی باشد. عموما این دسته از افراد برای کاهش توده های چربی خود باید میزان کالری دریافتی روزانه خود را کاهش دهند. به همین منظور مصرف پروتئین بار ها در بین میان وعده ها، می تواند حس سیری آن ها را افزایش داده و اشتهای آن ها را برای خوردن غذا کمتر کند.

بهترین نوع پروتئین بار جهت کاهش وزن آن هایی هستند که حاوی پروتئین وی در ترکیبات خود می باشند. این محصولات کالری کمتری دارند و از طرفی حس سیری خوبی برای ورزشکار ایجاد می کنند.

 

  • دارای مواد مغذی

پروتئین بار ها دارای مواد معدنی و ویتامین های زیادی هستند که می تواند در سلامت بدن تاثیرات بسیار خوبی داشته باشند. ویتامین ها و مواد معدنی در سلامت جسمانی نقش به سزایی دارند و از بروز کسالت، خستگی و کاهش انرژی بدن جلوگیری می کنند.

  • سریع و راحت

یکی از مزیت های بسیار خوب این محصولات، استفاده سریع و راحت آن ها می باشد. افراد زیادی هستند که در طول روز مشغول کار و فعالیت های مختلف هستند و به همین علت فرصت تهیه و مصرف میان وعده جهت تامین انرژی و پروتئین مورد نیاز عضلاتشان را ندارند.

 

جمع بندی

پروتئین بار به بسته های کوچک از خوراکی های حاوی پروتئین گفته می شود که به صورت غنی شده تولید می شوند. این محصولات با وجود حجم کمشان، دارای مقادیر قابل توجهی پروتئین هستند. معمولا ورزشکاران از این محصولات جهت تامین پروتئین برای عضله سازی و افزایش وزن استفاده می کنند.

پروتئین بار ها در بین افرادی که در طول روز مشغله های کاری زیادی دارند بسیار محبوب است. زیرا نحوه تهیه و مصرف بسیار راحتی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

سبد خرید