09129548473
09129548473

به میزان وزن بدن چقدر پروتئین نیازمندیم

پروتئین بار آبیش

پروتئین یکی از مهم ترین درشت مغذی ها محسوب می شود که ما باید آن را از طریق تغذیه جذب کنیم. پروتئین نقش بسیار ویژه ای در سلامت جسمانی ما دارد و عدم تامین پروتئین مورد نیاز بدن می تواند موجب بروز مشکلاتی برای سلامت جسمانی شود.

متاسفانه اغلب افراد نمی دانند که باید چه مقدار در طول روز پروتئین مصرف نمایند. میزان نیاز بدن ما به پروتئین به عوامل مختلفی بستگی دارد که در توضیحات زیر به طور کامل بررسی شده است.

 

پروتئین بار

 

 

نیاز روزانه بدن به پروتئین چقدر است؟

پروتئین نقش کلیدی در ساخت بافت های عضلانی بدن دارد و به همین دلیل در حفظ تناسب اندام تاثیرات قابل توجهی دارد. میزان نیاز بدن ما به  protein به عوامل متعددی بستگی دارد و نمی توان مقدار مشخصی را برای همه افراد در نظر گرفت. به طور کلی میزان نیاز بدن ما به آن به عواملی نظیر سن، جنسیت، وزن بدن، میزان فعالیت بدنی، ورزش، سلامت و … بستگی دارد.

هر شخص باید با توجه به مقدار مورد نیاز بدنش، مواد معدنی و ویتامین مصرف کند. مصرف بی رویه و بیش از حد مواد معدنی هیچ تاثیر خاصی نخواهد داشت و عموما از طریق ادرار یا مدفوع خارج می شوند. لذا توصیه می شود با توجه به میزان فعالیت بدنی، جنسیت و سنتان ویتامین و مواد معدنی مصرف کنید.

در حالت کلی میزان پروتئین مورد نیاز بزرگسالان حدود 0.8 گرم به ازای هر یک کیلوگرم از وزن بدنشان می باشد. به عنوان مثال اگر وزن فردی 60 کیلوگرم است، می بایست به طور روزانه حداقل 48 گرم از این ماده معدنی دریافت کند. البته این مقدار صرفا برای افراد عادی و بدون ورزش روزانه است.

به طور کلی حداقل میزان مصرف پروتئین بر اساس سن به شرح زیر است.

  • برای نوزادان 10 گرم در طول روز
  • کودکان و نونهالان حدود 20 الی 35 گرم در طول روز
  • نوجوانان پسر حدود 52 گرم در طول روز
  • نوجوانان دختر 46 گرم در طول روز
  • مردان جوان و میانسال 60 گرم در طول روز
  • خانم های جوان و بالغ حدود 50 گرم
  • خانم های باردار و شیرده روزانه حداقل 71 گرم

پروتئین بار آبیش

میزان مصرف protein برای ورزشکاران زن

یکی از مهم ترین دغدغه های ورزشکاران به خصوص افرادی که در رشته بدنسازی فعالیت می کنند، مصرف پروتئین است. زیرا در رشد عضلات و ریکاوری هر چه سریعتر بدن آن ها نقش مستقیم و کلیدی دارد. لذا با دریافت هر چه بیشتر آن سعی دارند سرعت پیشرفت خود را افزایش دهند تا در زمان کوتاه تری به اهداف ایده آل خود دست یابند.

بدن ورزشکاران پس از انجام تمرینات با شدت بالا دچار آسیب در بافت های عضلانی می شود. برای ترمیم و بهبود عضلات، بدن نیاز شدیدی به دریافت  protein دارد تا با استفاده از آن عضلات را ترمیم کند.

در صورتی که بدن نتواند پروتئین مورد نیاز خود را جهت ریکاوری عضلات پس از تمرین تامین کند، عضلات ترمیم نخواهند شد و در نتیجه عضلات بدن به مرور تحلیل خواهند رفت و شخص دچار ضعف عضلانی در بلند مدت خواهد شد.

به طور کلی بیشتر مربیان ورزشی توصیه می کنند که ورزشکاران زن به ازای هر کیلو از وزن بدنشان 1.6 گرم پروتئین مصرف کنند تا بدن بتواند جوابگوی نیاز عضلات باشد. به طور مثال اگر وزن بدن ورزشکار حدود 70 کیلوگرم است، باید به طور روزانه 110 گرم از این ماده معدنی دریافت کند.

میزان مصرف پروتئین برای ورزشکاران مرد

مقدار پروتئین مورد نیاز بدن برای ورزشکاران مرد نسبت به خانم ها بسیار متفاوت است. در حالت کلی اکثر مربیان به ورزشکاران مرد توصیه می کنند که به ازای هر کیلوگرم از وزن بدنشان حدود 1.5 تا 2 کیلوگرم پروتئین مصرف کنند. این میزان قطعا در رشد عضلات آن ها تاثیرات قابل توجهی خواهد داشت.

البته باید توجه داشته باشید که میزان مصرف پروتئین به سطح فعالیت بدنی ورزشکاران نیز بستگی دارد. نمی توان برای هر ورزشکاری، میزان دقیقی تعریف کرد اما در حالت کلی برای افرادی که ورزش های استقامتی انجام می دهند، 1.2 الی 1.4 گرم به ازای هر کیلو از وزن بدنشان کفایت می کند و نیاز به دریافت بیشتر از این مقدار ندارند.

همچنین برای ورزشکاران که تمرینات قدرتی با شدت بالا مانند بدنسازی انجام می دهند دریافت روزانه 1.5 تا 2 گرم پروتئین به ازای هر کیلو از وزنشان می تواند نیازشان را به طور کامل برطرف کند.

توجه داشته باشید که دریافت این مقدار پروتئین در طور روز می تواند بازدهی تمرینات شما را افزایش دهد. به همین دلیل سرعت رشد و پیشرفت عضلات بدنتان به طور انفجاری بهتر می شود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

سبد خرید