09129548473
09129548473

خواص عسل در قرآن و دیگر ادیان

عسل با کیفیت

خواص عسل در قرآن و دیگر ادیان

 

  سخنان امام علی (ع) درمورد عسل و زنبور عسل:

خوردن عسل با کندر و آب سرد حرارت صفرا را فرو می نشاند غذا را هضم می کند و اخلاطی که در فم معده (دهانه معده) است را از بین می برد و تب را برطرف می کند.

شیر و عسل مواد حیاتی نطفه را تقویت می کند و آنان که از نعمت فرزند محرومند سزاوار است از شیر و عسل آمیخته به هم بنوشند و به قوه حافظه کمک می کند.

به جای شراب، شربت شفا بخش عسل و آب پاک (باران) بنوشید.

شربتی که از عسل و آب باران تهیه شود طغیان اسهال را فرو خواهد نشاند.

عسل درمان و شفای هر بیماری است، در خود آن هیچ بیماری وجود ندارد، بلغم را کم می کند و قلب را جلا می دهد.

امیرالمومنین امام علی (ع)فرماید:

خُذُوا مِنْ كُلِّ عِلْمٍ أَحَسَّتْهُ فَإِنْ النَّحْلِ يَا كُلُّ مَنْ کل زَهْرِ أُزَيِّنُهُ فَيَتَوَلَّدُ مِنْهُ جوهران نفيسان أَحَدٍ هُمَا فِيهِ شِفََاءٌ لِلنََّاسِ وَالْأُخَرُ يُسْتَضَاءُ بِهِ

از هر دانشی بهترین آن را فراگیرید، چرا که زنبور عسل (نحل) از هر شکوفه ای زیبا ترینش را می خورد، و دو نفیس از آن پدید آید، یکی در آن شفا و بهبودی است برای مردم (عسل) و دیگری که به وسیله آن روشنی جویند (یعنی موم)

همچنین در حدیثی دیگر می فرمایند: «در زندگی همچون زنبور عسل باش، وقتی می‌خورد، چیز پاکیزه می‌خورد، وقتی از خود چیزی باقی می‌گذارد، چیز پاکیزه می‌نهد، وقتی بر چوبی یا جایی می‌نشیند، آن‌را نمی‌شکند و ویران نمی‌کند».(مصباح‌الهداه صفحه ۱۱۵ به نقل از غررالحکم)

 

خواص عسل در قرآن و سخنان امام هادی (ع)

برای خواص عسل در قرآن امام هادی (ع) فرموده اند:

عسل را با سیاه دانه بیامیزید و بگذارید کسی که تب دارد از این مخلوط لذيذ سه لیسه انگشت به دهان گذارد، رنج تب از جانش فرو خواهد ریخت.

همچنین حضرت فرمودند: عسل برای بیماران شفای عاجل و قاطع است.

عسل قبل از آن که یک غذای کامل باشد یک اکسیر پر ارزش است. زنبورها دارای تمدن قدیمی هستند و همان طور که قوانین جامعی برای اجتماع خود دارند اطلاعات کافی در غذا خوردن نیز داشته، گل های مفید را از غیر مفید تشخیص می دهند گل تمام عوامل حیات موجود است و زنبورهای عسل عصاره ذی قیمت این گل های زیبا و مفید را می کشند.

طبق این نوشته ها و نقل قول ها به مراتب در خصوص خواص عسل در قرآن سخنانی بیان شده است.

 

خواص عسل در قرآن و سخنان امام رضا (ع)

گفته ها و سخنان امام رضا پیرامون خواص عسل در قرآن را در ادامه ذکر می کنیم.

عسل را با زنجبیل پرورده بخورید تا حافظه قوی گردد.

هر کس بخواهد در فصل زمستان خود را از انواع سرماخوردگی ها حفظ کند باید هر روز سه نوبت مقدار کمی عسل میل کند.

به فرموده امام رضا باید عسل مناسب تشخیص و تهیه شود عسلی که بوییدن آن مجاری تنفسی را به احساس سوزش کشاند و یا موجب سکر و مستی شود از طرف حضرت ممنوع شده است.

کسی که می خواهد فراموشی نداشته باشد هر روز سه قطعه زنجبیل پرورده با عسل بخورد. خوردن کشمش و قدری کندر در صبح ناشتا نیز حافظه را تقویت می کند.

روزی امام رضا بر سر سفره مامون عباسی عسل تقلبی مشاهده نمود چنین فرمود: عسل شفای همه بیماری هاست اما اگر از شهد گل ها گرفته شده باشد.

مداومت در خوردن عسل هر بامداد زمستان از ابتلا به زکام جلوگیری می کند.

نوشیدن شیر پاکیزه با عسلی که بوی آویشن می دهد نعمت های خداوند بوده که طبیعت بخشنده به ما هدیه داده است.

امام رضا (ع) فرمودند:

از جدم رسول الله ﷺ نقل است که خداوند برکت را در عسل قرار داده و در آن شفای بیماری هاست و هفتاد پیغمبر صلوات الله علیهم اجمعین از آن برکت گرفتند.

خواص عسل در قرآن و سخنان امام صادق (ع)

امام صادق (ع) نیز درباره خواص عسل در قرآن مواردی را ذکر نموده اند که شامل موارد زیر می باشد:

ایشان فرمودند: پیامبراکرم (ص) همیشه عسل می خوردند. خوردن عسل با آب گرم درد معده را برطرف می کند.

شخصی خدمت امام صادق (ع) رسید و گفت صدایی در شکمم می پیچد و ایجاد درد می کند. حضرت فرمود: چرا سیاه دانه و عسل نمی خوری؟ به سخن امام عمل کرد و بهبود یافت.

خوردن عسل با سیاه دانه جهت رفع گازهای شکم (نفخ معده) مفید است.

هیچ چیز مانند عسل برای مردم شفابخش نیست.

امام‌صادق عليه السلام در توحيد مفضّل به شاگرد خود در خصوص زنبور عسل مى‌فرمايد:

«به زنبور عسل و اجتماع منظم او در صنعت عسل‌سازى و تهيه‌ى خانه‌هاى شش‌ضلعى انديشه كن و آن چه را در جمع زنبوران از ظرافت و زيركى‌ها مى‌بينى، مسلماً اگر مورد دقت و تفكر قرار دهى در رديف كار انسان‌ها خواهى يافت. ولى چون به خود زنبوران به دقت نگاه كنى آن‌ها را حتى نسبت به خويشتن جاهل و نادان خواهى يافت و اين دليل واضح و آشكارى است بر صحت و حكمت اين صنعت كه از آن زنبور عسل نيست بلكه از آن كسى است كه آن را با اين ويژگى آفريده و در اين صنعت مصلحتى براى انسان قرار داده است.»

 

 

خواص عسل در قرآن و سخنان امام کاظم (ع)

خوردن عسل شفای هر دردیست. کسی که نطفه اش متغیر شود یعنی کم و غیرعادی شود شیر و عسل برای او سودمند است.

موفق الدین ابولعباس الکواشی موصلی مفسر قرآن می فرماید : عسل فرستاده ( مائده ) آسمانی است که در بعضی نقاط زمین گسترده شده و پایدار گشته است . زنبورداران عسل آنرا می نوشند و به کندو می آورند و آن را در داخل سلولهای مومی شکل که از قبل آماده کرده اند ذخیره می نمایند . بنابراین چنین نیست که برخی می پندارند که عسل در شکم زنبور عسل درست شده و این چیزی است که قرآن کریم در سوره نحل ( زنبور عسل ) آیه های 68 و 69 صریحا روی آن تاکید کرده است.

عسل از دیدگاه دیگر ادیان و کتب آسمانی

مسیح:
مسیح عسل را غذایی آسمانی و مقدس به حساب آورده و آن را شفای هر دردی می داند ، بطوریکه هم اکنون هم کسانی که به دین مسیح اعتقاد دارند ، عسل را قبل از آنکه یک غذای لذیذ و مقوی بدانند ، آن را یک شفا دهنده می دانند

بودا:
بوداییان همیشه افرادی را که به کار زنبور داری مشغول بوده اند را افراد مقدسی بحساب می آورده اند و احترام خاصی برای این افراد قائل بوده اند.

زرتشت:
اولین ماده غذایی و درمانی که زرتشتیان از قدیم برای مداوای امراض و ضعف جنسی بکار برده و می برند عسل طبیعی می باشد .

یهود:

کتاب مذهبی یهودیان از سرزمین موعود چنین یاد می کند که در آن نهرهایی از عسل و شیر جاری است

انجیل:

در کتاب انجیل مسیحیان از عسل به عنوان مظهر فراوانی و نعمت یاد شده و در طومار بحرالمیت نیز از عسل نام برده شده ولی از زنبور داری اثری نیست .

هومر:

در سرودهای هومر ، در کتاب های دینی وصف عسل آمده است در قرن 8 ق – م در یونان برای پرورش زنبور عسل و استفاده از عسل آن مقرراتی وضع کرده بودند.

 مصر : 

عسل در زندگی روحانی ، اجتماعی و اقتصادی مصریان نیز باستان نقش مهمی بازی می کرده است . از حکاکیهای بجا مانده در پرستشگاه ها و دخمه های مردگان چنین بر می آید که عسل در آن روزگار اهمیت ملی زیاد داشته است ، در پاپیروس ها به اهمیت دارویی عسل اشاره شده است و در بیشتر داروها مقداری شیر و عسل به کار می رفته است ، مصریان قدیم از نوعی کوشاب که از جو ، عسل و گندم تهیه می شده است به مقدار زیاد استفاده می کردند ، زیرا الکل در دسترس آنها نبود .

یونان :

در یونان باستان نیز عسل یکی از هدایای گرانبهای طبیعت انگاشته می شد . یونانیان تصور می کردند که خدایان چون خوراک بهشتی می خورند فناناپذیر و ابدی گشته اند . آنها تصور می کردند عسل یکی از اجزای مهم این خوراک بهشتی است.

در کشور شوروی سابق که بزرگترین کشور تولید کننده عسل در دنیاست ، تاکنون تحقیقات زیادی روی فرآورده های زنبور عسل از جمله عسل ژله رویال ، گرده ، موم ، بره موم و زهر زنبور عسل صورت گرفته و خواص پزشکی آنان بوسیله پژوهش های علمی و نتایج بالینی مورد تایید بسیاری از محققین و پژوهشگران قرار گرفته است .

آبیش و سلامتیش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

سبد خرید